Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yılbaşı için en çok talep ve rezervasyon gelen ülkeleri TÜROB Başkanı Eresin açıkladı

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin turizm sektörünün 2021 değerlendirmesi ve 2022 beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Yılbaşı için en çok talep ve rezervasyon gelen ülkeleri TÜROB Başkanı Eresin açıkladı
19 Aralık 2021 - 13:59
Reklam
2020’nin ardından bütün dünyayı küresel ölçekte etkileyen salgının gölgesinde geçen bir yılın daha geride bırakıldığını belirterek mevcut koşulların iyileşerek devam etmesi durumunda Aralık ayında ve yılbaşında dolulukların özellikle İstanbul’da yüzde 80-85’leri bulmasını beklediklerini söyleyen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, yılbaşı dönemi için yabancı taleplerinde belirgin bir artış söz konusu olduğunu söyledi.

Turizm sektörünün salgından en olumsuz etkilenen sektör olarak bu süreçten çok dersler alıp olumsuzluklara karşı mücadele yöntemlerini geliştirdiğini ifade eden ve 2020 yılında Türkiye’de ve dünyada turizm açısından tarihin en kötü dönemi yaşanırken, çok da fazla şikayet veya yakınmada bulunmadan kolları sıvayıp kamu-özel sektör birlikteliğinde hayata geçirilen Güvenli Turizm Sertifikası'nın, sektör kuruluşlarının bireysel çabalarının yanında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın sonuç odaklı tanıtım ve farkındalık yaratma çalışmalarının neticesi olarak, 2021 yılının ikinci yarısı itibarıyla olumlu talebin hem bugün hem de geleceğe yönelik umut verdiğini kaydeden TÜROB Başkanı Eresin 2021 yılı sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı öngörülerine paralel olarak yaklaşık 30 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar turizm geliri elde edilmesini beklediklerini söyledi.


Turizmde zirve olarak yaşanan 2019 yılı verilerine henüz ulaşılamasa da sevindirici bir gelişme olarak 2019 yılındaki ivmeye yaklaşıldığını kaydeden Eresin şöyle devam etti:


''Salgının ilk dönemlerinde yaşanan kısıtlamalar; sağlık, ekonomik ve sosyal etkileşimleri dikkate alınarak büyük ölçekte kaldırıldı. Aşılamanın toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırılması artık dünyada ortak hedef. Türkiye’ye olan talebi de gördüğümüz için 2022’nin ikinci yarısından itibaren olumlu bir beklenti içindeyiz. Turizmde çift haneli büyüme hedeflerimiz devam ediyor. Uluslararası düzeyde 2022 yılının ilk aylarına talep alıyoruz. Hatta 2022’nin Temmuz, Ağustos aylarına uzayan rezervasyonlar geliyor. Mevcut koşulların iyileşerek devam etmesi durumunda 2022 yılında 2019’u yakalayabiliriz, 2023 yılında da turizmde yine rekor sayılara ulaşabiliriz.''


Otellerin hemen hemen hepsinin 2020 yılından ve 2021’in ilk yarısından farklı olarak açık durumda olduğuna işaret eden Eresin, bu yılın başından itibaren ortalama dolulukların Türkiye genelinde ve İstanbul’da yüzde 40’larda gerçekleştiğini kaydetti.

Mevcut koşulların iyileşerek devam etmesi durumunda Aralık ayında ve yılbaşında dolulukların özellikle İstanbul’da yüzde 80-85’leri bulmasını beklediklerini, yılbaşı dönemi için yabancı taleplerinde belirgin bir artış söz konusu olduğunu söyleyen TÜROB Başkanı Eresin, Körfez ülkelerinden, Balkanlardan, Rusya’dan, Ukrayna’dan talepler olduğunu, henüz sınırlarını açmadığından Avrupa’dan taleplerin çok düşük seviyelerde olduğunu aktardı.

Eresin ayrıca 2022 yılında kültür, gastronomi, MICE ve sağlık turizminin ürün çeşitliliği ve talepteki olumlu etkisinin hissedilmeye başlayacağını umduklarını kaydetti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum