Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yine restorasyon faciası!

Üsküdar Kısıklı Mahallesi'nde bulunan Abdullah Ağa Camii'nin minaresindeki 259 yıllık güneş saatine badana yapıldığı ortaya çıktı.

  • Reklam
Yine restorasyon faciası!
26 Ocak 2021 - 08:54
Reklam
Üsküdar'ın Kısıklı Mahallesi, Minare Sokak'ta bulunan Bostancıbaşı Abdullah Ağa tarafından yaptırılan Kısıklı Abdullah Ağa Camii'nde yeni bir restorasyon faciası ortaya çıktı.

Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen, 1892 yılında yaşanan depremde büyük bir tahribata uğradıktan sonra 1927'de yeniden inşa edilen camide, 2014 yılında restorasyon çalışmaları başladı.


Tek minareli ve iki şerefeli, duvarları kagir ve çatısı ahşap olan caminin açılışı, çalışmaların bitmesinin ardından 2016 yılında yapıldı ancak caminin minaresinin altında bulunan ve 1762 yılında çizilen güneş saatine badana yapıldı.

Akademisyen, Tarihçi ve Teolog Dr. Fatih Köse, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yapılan restorasyon çalışmalarına tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

''İnsan nereye boya badana yaptığına dikkat etmeli ya da başında bir uzman olup ona yol göstermeli. Cahilce bir müdahale. Yakından ve dikkatle bakarsanız bunun bir güneş saati olduğunu görebilir, Osmanlı Türkçesi biliyorsanız ve konuya aşinaysanız okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.''

Her yapılan telafi uygulamasının, tarihi eserlerin dokusuna zarar verebileceğini dile getiren Köse ''Bunlar elbette ki telafi edilebilir ama her yapılan telafi, her yapılan dönüştürme çabası bu tarihi eserlerin dokusuna, yerine konulamayacak zararlar veriyor. Yapılması gereken şey tarihi eser bilincini biraz daha artırmak ve bu tipten restorasyonlarda sadece bu konuya bakan özel müteahhitlerle çalışmak, işi profesyonellerine bırakmak. Yoksa bu mantıkla, elimizde kalan tarihi eserlerimizi hızla kaybederiz.'' ifadelerini kullandı.

Güneş saatinde ''Eser-i Şâmî-zâde, kad resemehu Yahya, Fi sene 1176 S.'' yazısı yer alıyor. Günümüz Türkçesi ile bu ifadeler, ''Şamlıoğlu'nun eseridir. Yahya da 1762 senesi Safer ayında çizmiştir/resmetmiştirö anlamına geliyor. Güneş saatinin en alt köşesinde Zuhr; ortasında ise Asr yazıyor. Zuhr öğle; Asr ise İkindi demek. Asr yazısının karşısında ise 8 rakamı var. Bu sisteme göre akşam saat 12'de olurken, öğle vakti ise 4'e rastlıyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum