Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yurt dışı seyahat için Rus turistin ne kadarı aşı yaptırmaya hazır?

Rus Superjob adlı internet sitesi tarafından yapılan anket sonuçları açıklandı.

Reklam
Yurt dışı seyahat için Rus turistin ne kadarı aşı yaptırmaya hazır?
16 Mayıs 2021 - 19:43
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'da getirilen seyahat kısıtlamasının 1 Haziran'dan sonra kaldırılıp kaldırılmayacağı, kaldırılır ise hangi şartların getirileceği tartışmaları sürerken, yurt dışına seyahat etmek için aşı şartının getirilmesi durumunda Rus vatandaşlarının ne kadarının aşı olmaya hazır olduğu ile ilgili yeni bir anket yapıldı. 

Rus Superjob.ru tarafından 13-14 Mayıs tarihlerinde koronavirüse karşı aşılanmamış 18 yaş üstü 1.600 kişinin katılımıyla yapılan anket sonuçlarına göre Rusların beşte biri, eğer aşı yaptırmayanlara yurt dışına seyahat etme yasağı getirilirse, koronavirüse karşı aşı olmaya hazır olduğunu belirtti.

Anket katılımcılarının yüzde 18'lik bir kısmı her şartta aşılanmaya azır olduğunu belirtirken yüzde 42'lik bir grup ise hiçbir koşulda aşı olmayacağını söylüyor.

Anket katılımcılarından 34 yaş altında olanların yurt dışı seyahat için aşı yaptırmak istediğini belirtenlerin oranı yüzde 26 iken, 45 yaş üzerinde ise oran yüzde 19. Superjob tarafından yapılan anket katılımcılarından 34 yaşın altındaki grupta her halükarda aşı yaptıracak olanların oranı yüzde 14 iken 45 yaş üzerinde ise bu  oran yüzde 19 olarak gerçekleşti.

Türkiye’ye gitmek isteyen Rus turistler için aşı şartının bir çıkış olabileceği görüşünde olan Rus turizm sektör temsilcileri geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada en azından Sputnik V aşısı yaptırmış olanların charter uçuşları ile Türkiye’ye gitmelerine izin verilmesi durumunun olabileceğini, hatta Türkiye'nin aşı belgesi olanlara PCR testi mecburiyetini kaldırararak önden bir adım bile atabileceği görüşünü açıklamışlardı. 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum