Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yurt dışı seyahatler gençler için hayal oldu!

TL’deki değer kaybı gençlerin yurt dışı seyahatleri için hayallerini ertelemesine neden olurken dövizdeki artışın yanında yüksek pasaport bedelleri de gençleri zorlamaya başladı.

  • Reklam
Yurt dışı seyahatler gençler için hayal oldu!
12 Aralık 2021 - 18:21
Reklam
Son dönemde Dolar ve Euro karşısında hızla değer kaybeden Türk Lirası (TL) gençlerin yurt dışına çıkma planlarını da oldukça olumsuz etkilerken son beş yılda Euro, TL karşısında yüzde 330 değer, dolar ise yüzde 297 değer kazandı.

Bu süreçte asgari ücretin dolar karşılığı da 430 dolar seviyesinde 200 dolar seviyelerine kadar inerken 2016 yılında 155 TL olan bir yıllık pasaport ücreti 2022 yılı için 455 lira olarak belirlendi. Euro'nun 5 TL seviyesini geçtikten sonra yurt dışına çıkmanın oldukça zorlaştığını söyleyen gençlere göre gelinen noktada bu planlar artık bir hayale dönüşmüş durumda.


2010-2016 yılları arasında Türkiye’nin seyahat konusunda yakaladığı altın jenerasyonu bu ekonomik ortamda bir daha yakalamanın artık çok olduğunu belirten Interrail Türkiye Kurucusu Bestami Köse Euro’nun 3 TL seviyelerinde olduğu günlerde Türkiye’deki gençlerin akın akın yurt dışına gittiğini belirtti. Köse yaptığı açıklamad şunları söyledi:


''O yıllarda bir kültür oluşmuştu. Ekonomik ortam bugüne göre çok daha iyiydi ve gençler bir şekilde yurt dışına gidip farklı ülkeleri gezebiliyordu. Daha sonra bu deneyimleri paylaştıkları farklı arkadaşları da onların izinden gidiyordu. Üniversiteliler arasında inanılmaz bir kültür oluşmuştu. Herkes sırt çantasını alıp yollara düşüyordu. Bu kültür üniversitelerin de dışına çıkmıştı. Bir yaz gecesi yüzlerce Türk genci Roma’nın ortasında buluşabiliyordu. Biz bu günleri gördük. İnsanların bu sene kesin interrail yapıyoruz dediği klişe artık yok oldu.''


TL’nin değer kaybetmesiyle beraber üniversiteli gençlerin bu konudaki motivasyonunun da azaldığını anlatan Köse şöyle devam etti: ''Yüzbinlerce üyesi olan bir topluluğuz. İnsanlar yola çıkmadan önce gidecekleri ülke ile ilgili uçak biletinden konaklamaya, vizeden pasaport kontrolüne kadar her soruyu daha önce bunu deneyimleyen kişilere sorabiliyor. Herkesin kafasında trenle, otobüsle ya da otostopla dünyayı gezmek vardı. Bunlar öyle pahalı planlar da değildi. Ama şimdi artık bu sorular da gelmiyor. Gençlerin önceliği değişti. Artık herkes bir şekilde hayatını devam ettirmeye çalışıyor.''

Çözülmesi gereken çok fazla engel olduğunu belirterek en pahalı pasaportun Türkiye'de olmasına rağmen 3 senedir zam gelmeye devam ettiğine dikkat çeken Köse yine yüzde 36 zam geldiğini belirterek şunları söyledi:

''Bir Türk gencinin yurt dışını görme hayali bu kadar pahalı olmamalı. Yani sadece yurt dışına gitme ihtimalinin oluşması için bile tonla para harcamak zorundayız. Bu gerçekten şaka gibi. Bunlar gençlerin heveslerini kırıyor. Dünya vatandaşlarından koparıyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum