Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Zamlarla beli bükülen vatandaş eve kapandı restoranlar boş kaldı!

Yeni varyant ve pahalılıkla birlikte tüketici eve kapanırken menülere yapılan maliyet zamları ile restoranların müşteri sayısı yüzde 40 düştü.

  • Reklam
Zamlarla beli bükülen vatandaş eve kapandı restoranlar boş kaldı!
24 Ocak 2022 - 17:57
Reklam
Koronavirüs salgını döneminde yaşanan kapanma ve kısıtlamardan 4 işletmeden birini kaybederek çıkan yeme içme sektöründe yeni yılla birlikte gelen zamların ardından masalar boş kaldı.

Başta asgari ücret, elektrik ve ÖTV zamları ile birlikte sektörde maliyetlerin yaklaşık yüzde 50 arttığına işret edilirken, menülere ise yüzde 35 zam geldi. Omicron varyantı ile birleşen bu zamların müşteri sayısında yaklaşık yüzde 40'lık bir düşüş yarattığını kaydeden Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer ekonomik krizin ne kadar etkili olacağının bu dalgadan sonra görüleceğini söyledi.


Zamları tüketicinin alım gücü düzeyinde tutmaya çalıştıklarını ancak maliyetlerin yüzde 50 arttığını, kişi sayısındaki yüzde 40 kaybın 25-30 puanının Omicron uzantılı olduğuna dikkat çeken TURYİD Başkanı Demirer, Omicron dalgası nedeni ile talebin düştüğünü ve bunun daha da düşmesinin önüne geçmek için işletmelerin zamları frenleyerek, belli bir seviyede tuttuğunu aktardı. Koronavirüs salgınında yeni bir dalga gelmezse 2022 yılında toparlanma beklediğini kaydeden Demirer şöyle devam etti:


''Ayrıca bir anda fırlayan ve bir anda aşağı inen dövizin hem yatırım ortamının iyileştirilmesi açısından hem de her sektör gibi bizim sektörümüzün de istikrarı açısından artık bir yere oturmasını istiyoruz. Yılbaşı sonrası her sene yüzde 20'ye kadar durgunluk olurdu bunun üstüne yüzde 10 daha fazla durgunluk oldu. Maliyetlerin artması sebebi ile menülere zam yapıldı. Bu da ister istemez düşüş olarak yansıdı. Turistler de gelecek aylarda gelmeye başlayınca toparlanma olacaktır.''


IPSOS'un son araştırmasına göre, Ocak ayının ilk haftasında restoran, kafe gibi mekanlara gidenlerin oranı yüzde 14'e kadar gerilerken toplumdaki endişe duygusu kişilerin dışarıda daha az vakit geçirmesine neden oldu. Aralık ayında ev dışında herhangi bir sosyal faaliyette bulunan kişilerin oranı yüzde 45 iken bu oran bugünlerde yüzde 37'ye kadar düştü.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum