Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmciler net konuştu! Fiyatlar yerli turist için yüzde 100 artacak

Maliyet artışlarını fiyatlarına yansıtmaya başlayan turizm sektöründe oda fiyatlarının yüzde 100 artmasının beklendiği ortamda artış kur bazında yabancı turistleri etkilemezken, yine en çok yerli turist etkilenecek.

  • Reklam
Turizmciler net konuştu! Fiyatlar yerli turist için yüzde 100 artacak
11 Şubat 2022 - 08:12
Reklam
2022 yılına büyüme hedefleri ile giren turizm sektörü, başta elektrik olmak üzere artan maliyetlerin altında kalmaya başladı.

Özellikle enerji maliyetlerindeki artış yüzde 100’ü aşınca oteller çareyi oda fiyatlarını yükseltmekte bulurken otellerin enerji maliyetlerinin yüzde 8’e çıkmasıyla önümüzdeki aylarda oda fiyatlarının yüzde 100 artması bekleniyor. Artan faturaların ve giderlerin kiraları geçtiğini kaydeden sektör temsilcileri, artışların özellikle yerli turisti etkileyeceğini belirtti.


Artan enerji maliyetlerinin kira geliri kadar olduğunu, maliyet kalemlerinin içinde enerjinin payının yüzde 4’lerden yüzde 8’lere geldiğini söyleyen ve toplamda yüzde 100 arttığını belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklama Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Süzer bunun yanında otellerin gıda enflasyonundan da etkilendiğini vurguladı. Enerji maliyetleri ve gıda maliyetlerinin daha ne kadar artacağı konusunda bir öngörüde bulunamadıklarını kaydeden ETİK Başkan Yardımcısı Süzer şöyle devam etti:


''Fiyatları yaz dönemine yansıtmak zorundayız. Müşterilerden tepki alıyoruz ama maliyetlerimizi kurtarmamız da gerek. Stok yapmanın maliyeti daha fazla olmaya başladı. Önceden gıda fiyatlarından etkilenmemek için erken alım yapıp, -18 dolaplarda bekletirdik. Şimdi harcadığımız elektrik masrafı, ürüne gelecek fiyattan daha pahalı. Erken rezervasyon döneminde fiyatlar önceki yıla göre yüzde 50 arttı. Sezonda da yüzde 50-60 artış olacaktı. Ancak enerji krizi her şeyi değiştirdi. Sezonda yüzde 100 artış olabilir.''


Maliyet artışlarının satış fiyatlarındaki artışları karşılamadığını belirten Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı (GETOB) Bülent Bülbüloğlu ise resort otellerin gıda enflasyonundan da etkilendiği söyledi. Yiyecek ve içecek fiyat artışlarını satış fiyatlarına henüz tam olarak yansıtamadık larını kaydeden Bülbüloğlu bu yıl gelirleri artsa da kar marjlarını korumakta zorlanacaklarını, yurtdışında da erken rezervasyon indirimleri olduğunu ve dış pazarda yüzde 25-40 indirimli satın alma yapıldığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl yabancı satışlarına ağırlık verecklerini, yerli turiste daha az oda ayırdıklarını belirten ancak sezonda otelleri boş kalan Sianji Well-Being Resort Kaplıca Bodrum Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır ise yurtdışında kontratlarını Kasım Aralık aylarında yaptıklarını ve önceki yıla göre fiyatlarını yüzde 35 artırdıklarını söyledi. Yaşanan döviz hareketleriyle birlikte Ocak ve Şubat aylarında yüzde 20 zam daha yaptıklarını kaydeden Çakırşöyle devam etti:

''Elektrik faturalarının şoku daha yansımadı. Bir de asgari ücretin artmasıyla birlikte çalışanlara yüzde 45’e varan zamlar yaptık. Asgari ücretin üzerinde orta segment çalışanlar, dengeleri şaşırdı. Otellerimiz 12 ay açık olduğu için kapalı otellerin şoku Nisan Mayıs gibi hissedecek. Aralıkta 60 bin gelen elektrik faturası, Ocak ayında280 bin TL geldi. Anormal artış var. Bu maliyetler iç pazar fiyatlarına yansıyacak. Yüksek sezonda 1 milyon lira civarında faturalar gelebilir. Çok güzel olmasını beklediğimiz bir yıl finansal anlamda zorlu olacak.''

Ocak ayında elektrik faturalardaki TRT payının kaldırılmasına sevinmeye hazırlanan turizmcilerin, elektrik faturalarında 3 kata varan artışları oda fiyatlarına nasıl yansıtılacağını kara kara düşünmeye başladığını söyleyen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Maliyetlerimiz içinde en önemli kalemlerin başındaki enerjide beklenmedik artışlar işletmenin dengesini bir anda değiştirebiliyor. Ocak elektrik faturası ulaşan çok sayıda meslektaşımızdan yakınma geldi. Şikayetlerin dayanağı ise, bir önceki aya oranla hiçbir şekilde öngörülemeyen, 2 hatta 3 kata varan artışla, üstelik iklimlendirme sistemlerinin en alt seviyede çalıştırıldığı ocakta karşı karşıya kalınan yüksek elektrik faturaları oldu. Pandemiden en olumsuz etkilenen turizmin toparlanma sürecinde maliyetlerimizin kontrolü önem taşıyor. Artışların önümüzdeki sürece olası olumsuz etkileri dikkate alınarak tekrar gözden geçirilmesi için ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunduk. Talebimiz, elektrik fiyatlarında indirime gidilecek fiyatların enflasyon ile doğru orantılı bir dengeye getirilmesi yönünde.''

Türkiye’deki otel fiyatlarında sezonun başına doğru, mevcut fiyatlara göre yüzde 25-30 artış beklediğini açıklayan Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) ise ''Bu yıl erken rezervasyon kampanyasında Türkiye'nin toplam hacmindeki payı yüzde 70 oldu. Satışlar pandemi öncesine, 2019 yılının seviyesine yaklaşıyor. Son dakika turları beklemek pek mümkün görünmüyor.'' açıklamasını yaparken erken rezervasyon promosyonlarıyla iki kişi için üç yıldızlı otelde Haziran ayında 10 gecelik Türkiye turunun ortalama fiyatı 60 bin Ruble’den (10 bin 780 TL), dört yıldızlı otelde 63 bin Ruble’den (11 bin 320 TL), beş yıldızlı otelde ise 88 bin Ruble’den (15 bin 810 TL) başladığını ve uçak bileti, transfer, sigorta ve yemeklerin de bu fiyatlara dahil olduğunu açıkladı.

TÜİK verilerine göre; Türkiye’de ocak ayında otellerin gecelik fiyatları, 2021 yılının aralık ayına göre yüzde 87, 2021 yılının ocak ayına göre ise yüzde 178 artarken gecelik otel fiyatları Antalya’da aylık yüzde 78, yıllık yüzde 137 arttı. 2021 Ocak ayında 258 TL olan ortalama gecelik fiyat, 2022’de 614 TL’ye çıktı. İzmir otellerinde gecelik fiyat 2021 yılının ocak ayına göre yüzde 120 artarak 311 TL’den 687 TL’ye yükselirken Muğla otellerinde ise gecelik konaklama fiyatı aylık yüzde 62 artarken, 2021’de 235 TL olan ücret 2022’de yüzde 129 yükselişle 540 TL’ye çıktı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum