• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

2023 sezonunda otelde tatil yapmak cep yakacak! İşte fiyatlar

Son 2 yıl içinde bir haftalık tatilin maliyeti en az 3 kat zamlandı.

  • Reklam
2023 sezonunda otelde tatil yapmak cep yakacak! İşte fiyatlar
04 Şubat 2023 - 11:34
Reklam
Reklam
Reklam
İki kişinin 3-4 yıldızlı bir otelde yapacağı bir haftalık yaz tatilinin maliyeti 2021’de 6-7 bin TL iken geçen yıl bu tutar 10-15 bin TL’ye çıkmıştı. Bu yaz ise bu iki kişinin bir haftalık tatil maliyetinin en az 18-25 bin TL arasında değişeceğini söyleyen Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili erken rezervasyonlara bakarak bu yıl 2022’den daha iyi bir sezon geçireceklerini öngördüklerini, dünyada ve Türkiye’de bu iyimserliği bozacak herhangi bir ani gelişme yaşanmadığı sürece olumlu tablonun süreceğini ifade etti.

Tatil fiyatlarının geldiği seviyenin ortalama kalış gün sayılarını etkileyeceğini belirten ALTİD Başkanı Sili şöyle devam etti:


''Bu yıl seçim süreci ve ekonomik koşullarla doğru orantılı olarak tatile çıkış sıklığı ve kalış gün sayısında azalma olabilir. İki kere tatile çıkan bir kere çıkar, 10 gün tatil yapan 6 güne düşürür. İç pazar ortalama kalış gün sayısı 4-4.8 civarında iken bu sayının geçen yıl 3.8-4.2'ye düştü. Yabancıların kalış gün sayısı ise, pazara göre değişmekle birlikte, uzun uçuşlardan dolayı minimum 6-8 gün oluyor.''


Güney Ege’de bu yaz iki kişinin yapacağı bir haftalık tatilin en az 30 bin TL’den başlayacağını ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı aynı zamanda Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı da olan Bülbüloğlu ise yaptığı değerlendirmede 2023 itibarıyla iç pazarda tatil fiyatlarının yüzde 100 zamlandığını, kendi bölgesinde bu oranların yüzde 300’e kadar çıkabildiğini anlattı. Satış fiyatlarının şu an artttığını, 2023 sezonundaki fiyatların 2022 sezonuna göre yüzde 100 zamlı olacağını kaydeden Bülbüloğlu geçen sene Ağustos ayında 300 TL olan konaklama bedelinin bu yıl Ağustos ayında 600 TL olacağını, bölgeye göre değişmekle birlikte, geçen sene bir haftalık en ucuz tatil 15 bin TL iken bu sene 30 bin liradan başlayacağını söyledi.

Son bir yılda enerji, personel, yiyecek ve içecek gibi tüm maliyetlerinin yüzde 300 civarında arttığını belirten Bülbüloğlu şöyle devam etti:

''Girdi maliyetlerimizdeki artışlar çok ciddi seviyelere ulaştı. Bu yıl doluluk anlamında yurt dışından gelecek turistlerle güzel bir yıl geçireceğiz ama karlılığa geldiğimiz zaman başarılı bir 2023 geçireceğimizi düşünmüyorum. Yerli turist tarafında Mayıs sonrası için erken rezervasyon taleplerimiz geçen seneye göre iyi gidiyor, artmış durumda. Ancak bu senenin kritik noktası seçimler. Güvenlik anlamında sıkıntı yaşanmazsa turizm bu yıl güzel geçecek. Çünkü turizm güvenli ortamı sever. Ülkenin gülen yüzüdür, barış tarafıdır.''

Bununla birlikte kış turizminde de fiyatların geldiği seviye inanılmaz boyutlara ulaşırken Uludağ’da bir kişinin gecelik konaklama fiyatı 4 bin 500 TL ile 6 bin TL arasında değişiyor. Teleferik ile gidiş-dönüşün 130 TL olduğu Uludağ’da, kayak öğrenmenin saati 900, kayak ekipmanlarının günlük kiralama bedeli ise 700 TL. Yarım sucuk ekmeğin 100-150 TL arasında satıldığı Uludağ’da bir gecelik konaklama ile diğer giderlerin minimum maliyeti 6 bin TL’yi buluyor.

[ilgili-haber=18238


YORUMLAR

  • 0 Yorum