• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yerli bakıyor yabancı alıyor! Yüksek kur ve ucuz tatil Türkiye'yi alıveriş merkezi haline getirdi

Enflasyon, ülke vatandaşlarının alışveriş imkanını kısıtlarken yabancı turist bu yıl yaptığı alışverişle rekor kırdı.

  • Reklam
Yerli bakıyor yabancı alıyor! Yüksek kur ve ucuz tatil Türkiye'yi alıveriş merkezi haline getirdi
07 Aralık 2022 - 02:06
Reklam
Reklam
Reklam
2022 yılının 9 ayında Türkiye’ye sadece alışveriş amacı ile gelen turist sayısı 1 milyon 686 bin kişiye ulaşırken söz konusu turistlerin giyim ürünü ve ayakkabıya harcadıkları tutar da 4 milyar 502 milyon dolara ulaştı.

Yıl sonunda turist sayısının 2 milyona, giyim ve ayakkabı harcama tutarının ise 6 milyar dolara ulaşarak rekor kırması beklenirken TÜİK'in açıkladığı 3. çeyrek turizm verilerine göre, bu yılın Ocak Eylül döneminde Türkiye’ye gelen 39 milyon 390 bin turistin yüzde 4,2’si yani 1 milyon 686 bini Türkiye’yi alışveriş nedeniyle tercih etti. Söz konusu rakam turizmin zirve yaptığı 2019 yılının tamamında 1 milyon 691 bin kişi idi.


Sektör temsilcileri, bu yılın tamamında alışveriş için gelen turist sayısının 2 milyonu aşmasını beklerken TÜİK verilerine göre bu yılın 9 ayında toplam turizm geliri 35 milyar doları aştı. Bunun 4 milyar 502 milyon dolarlık kısmı ise hazır giyim ürünü ve ayakkabı alıverişinden oluştu. Yine turizmin zirve yaptığı 2019 yılında ilgili kalemlerde harcama tutarı 4 milyar 929 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Yıl sonunda bu rakamın 6 milyar doları aşması bekleniyor.


Turist alışveriş oranının yaz aylarına göre düşse de geçmiş yılların aynı dönemine göre artışın devam ettiğini söyleyen Tescilli Markalar Derneği Başkanı İzzet Stamati konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada turist alışveriş oranının yabancı markalarda yüzde 35’lerde olduğunu, bu oranın geçen yıllarda yüzde 15-20’leri geçmediğini belirtti.

Özellikle sağlık turizmi için gelenlerin etkisi ile yabancıların 9 ayda yeme içmeye harcadığı tutar 5 milyar 595 milyon dolara ulaşırken bu rakam 2019’un tamamında 6 milyar 645 milyon dolarla rekor kırmıştı. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, hali hazırda söz konusu rakamın 10 milyar dolara ulaştığını belirtirken yaz aylarında yeme içme sektöründe turistin harcama oranının belli yerlerde yüzde 80’lere çıktığını, ortalama da ise yüzde 40 seviyelerine geldiğini söyledi. Bingöl sezon bittiğini ancak şu anda daha fazla harcama yapan Arap turistlerin gelmeye başladığını belirtti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum