Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

25 yıl aradan sonra Libya'dan gelen ilk yolcu gemisi İzmir'de! 2022'de sefer sayısı artacak

Türkiye-Libya arasında 25 yılın ardından kruvaziyer turizmi yeniden başladı.

  • Reklam
25 yıl aradan sonra Libya'dan gelen ilk yolcu gemisi İzmir'de! 2022'de sefer sayısı artacak
05 Aralık 2021 - 17:16
Reklam
25 yılın ardından Libya’nın Misraya kentinden yola çıkan ve İzmir’e ulaşan 810 yolcu kapasiteli Kevalay Queen isimli gemi Alsancak Limanı’na demirledi.

Libya ile hem deniz yetki anlaşması hem de askeri iş birliği anlaşması yapıldığını hatırlatan ve iş adamları olarak iki ülke arasında yolcu gemisi seferlerinin ve kruvaziyer turizminin başlaması için karar verdiklerini söyleyen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı ve Karanfil Group Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Karanfil Libya’da kamu ve özel sektör iş birliği ile bu projenin geliştirildiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Bu projeyle iki ülkenin 500 yıllık kardeşliğini canlandıracağız. Libya ile bu sene ticari hacmimiz 2.6 milyar dolar seviyelerinde. Bunun yılsonunda 3 milyar doları aşacağını düşünüyoruz. Libya, Afrika’nın anahtarı konumunda. Bizim hedefimiz ise 10 milyar doların üstündedir. Şu anda bu hedefler için ilk gemi seferi yapmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz.''


25 yıl sonra bu seferleri yeniden başlatmanın gururunu yaşadıklarını belirteten Libya Kevalay Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mecihi ise şu açıklamalarda bulundu:


''3 gün önce gemi Libya’dan hareket ettiği zaman bir bayram havası yaşandı. Biz bu ilişkileri en yüksek seviyeye ulaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Şu anda haftada bir sefer yapacağız ama muhtemelen yaz aylarına doğru Libya’daki taleplere göre bu seferleri daha da sıklaştıracağız inşallah. Libya’da oldukça talep var ve Libya vatandaşlarının tamamı bu konudan haberdar. Kimileri turistik kimileri de ticari amaçla Türkiye’ye gelmek istiyor. Şu anda 810 yolcu, 370 araç ve bin 700 ton kargo kapasiteli ilk gemimiz ulaştı. Şu anda 112 yolcu İzmir’e geldi ancak biz bunu deneme seferi olarak gördüğümüzden dolayı sınır koymuştuk. Önümüzdeki seferler de tam kapasiteye ulaşacağız.''


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum