Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

4 trilyon dolar kayıp yaşanan küresel turizmde eskiye en erken dönülecek tarih!

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından hazırlanan bir raporda koronavirüs salgını nedeniyle turizm sektöründe yaşanan düşüşün küresel ekonomiye etkisi değerlendirildi.

  • Reklam
4 trilyon dolar kayıp yaşanan küresel turizmde eskiye en erken dönülecek tarih!
30 Haziran 2021 - 10:52
Reklam
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından hazırlanan rapora göre bu yıl uluslararası turizmin 2019'a göre yüzde 63 ile yüzde 75 seviyelerinde gerçekleşeceği ve bu durumun 1,7 trilyon ila 2,4 trilyon dolarlık ekonomik kayba yol açacağı tahmin edilirken iki yıllık kaybın ise toplamda 4 trilyon dolardan fazla olacağı kaydedildi.

UNCTAD tarafından hazırlanan raporda gelişmekte olan ülkelerin, küresel gayri safi yurtiçi hasıladaki tahmini kayıplarının yüzde 60’ını oluşturabileceğine dikkat çekilirken gelişmekte olan ülkeler, aynı zamanda turistlere büyük ölçüde bağımlı oldukları için salgındaki turizm durgunluğundan en çok bu ülkeler etkilendi.


Raporda ayrıca, aşılama oranlarının düşük seyrettiği birçok bölgede seyahat kısıtlamalarının ve yasakların halen yürürlükte olduğu ve turizm krizinin sona ermekten çok uzak olduğu bildirilirken BM Dünya Turizm Örgütü ile işbirliği içinde yapılan araştırmaya göre, dünya 2023 yılına kadar uluslararası turist hareketlerinin pandemi öncesi döneme döndüğünü göremeyebilir.


Raporda turizmdeki düşüşten en fazla etkilenen ülkelerden biri olarak yer alan Türkiye’nin toplam gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 5’ini turizm gelirleri oluştururken 2020’de ülkeye gelen yabancı turist sayısında yüzde 69 azalma yaşandığı belirtildi. Rapora göre Türkiye, pandemide turizm gelirlerinin azalması nedeniyle en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor.


Uluslararası turizmde 30 yıl öncesinin seviyesinde bulunulduğunu belirten UNWTO yetkilisi Zoritsa Urosevic turizmin 1980'lerde olduğunu pek çok hanenin gerçekten tehdit altında olduğunu söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum