Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB, artan vakalar nedeniyle seyahat kurallarını gözden geçirecek

Avrupa Birliği (AB), son dönemde ciddi oranda artan Covid-19 vakaları nedeniyle üye ülkelerin aldığı farklı tedbirleri uyumlandırmaya ve seyahatlerle ilgili kuralları revize etmeye hazırlanıyor.

  • Reklam
AB, artan vakalar nedeniyle seyahat kurallarını gözden geçirecek
23 Kasım 2021 - 12:18
Reklam
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge'nin Avrupa’da acil önlem alınmazsa Mart ayına kadar yaklaşık 500 bin kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedebileceğini söylemesi üzerine Strazburg’da toplanan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda, AB’de Covid-19 vakalarındaki artış ve üye ülkelerin farklı düzeylerde sıkılaştırdığı tedbirlerin koordinasyonu ele alındı.

AB Komisyonunun sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, oturumda yaptığı konuşmada bu konuda bölünmenin önlemesi gerektiğini belirterek Dijital Covid Sertifikası uygulamasının tüm üye ülkeleri birleştiren bir unsur olduğuna dikkati çekti. Kyriakides ayrıca komisyonun bu hafta içinde AB’deki mevcut seyahat kurallarında salgının yeni durumuna uygun şekilde düzenlemelere gideceğini söyledi.


AB’nin salgında seyahatleri kolaylaştırmak için hazırladığı ve 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Dijital Kovid Sertifikası uygulaması AB’de onaylı; BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarını içerirken, son dozun üzerinden iki hafta geçmiş kişilere seyahatlerde genellikle ek test veya ilave kısıtlamalar uygulanmıyor.


Öte yandan son dönemde ciddi oranda artan vaka sayıları nedeniyle kısıtlamalarını sıkılaştıran AB ülkeleri AB Komisyonunun 24 Kasım’da üye ülkelerin AB nezdindeki temsilcilerine, AB ile üçüncü ülkeler arasında zorunlu olmayan seyahatlerle ilgili önerilerini sunması bekleniyor. Seyahatlere yasak getirilmesinin öneriler arasında yer almayacağı ancak bazı ülkelerdeki kapanma kararları ve salgının seyrinin seyahatleri etkileyeceği öngörülüyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum