• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İngiltere'yi kırmızı listeye alan KKTC'ye giriş şartları değişti! Aşısızlara yeni kısıtlamalar geldi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni kararlar açıklandı.

  • Reklam
İngiltere'yi kırmızı listeye alan KKTC'ye giriş şartları değişti! Aşısızlara yeni kısıtlamalar geldi
21 Kasım 2021 - 09:20
Reklam
Reklam
Reklam
KKTC Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından açıklanan son kararlara göre aşısız kişiler restoran, meyhane, bar, casino, stadyum, fitnes salonu gibi yerlere giremeyecek.

Açıklanan yeni kararlara göre kamu kurumlarında da aşısız kişilerden 72 saatte bir PCR ya da antijen test istenecek. Okul çalışanları ve özel eğitim merkezleri çalışanlarının aşılı olmaları halinde her 14 günde bir aşısız olmaları halinde her 7 günde bir antijen testlerini yinelemeye devam edecekleri de açıklandı.


Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Kararları’na göre ev ziyaretlerinin durdurularak, 10 kişiden fazla aile fertlerinin bir araya gelmesi yasaklanırken 6 Aralıktan itibaren Pfizer/Biontech ve Astrazeneca/Oxford aşılarını yaptıran ve 2’nci dozlarının üzerinden 6 ay geçen, Moderna ve Sinovac aşısı 2’nci dozu üzerinden 3 ay geçen, Johnson and Johnson aşısını yaptıran ve üzerinden 3 ay geçen kişiler; üçüncü doz aşılarını yaptırmamaları halinde ülke içerisinde aşısız kişi olarak kabul edilecek.


KKTC Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin yeni kararlarında ülkeler listesi de yenilenirken Kırmızı gruba alınan İngiltere’den gelecek aşılı kişilere son 72 saat negatif PCR sonucu istenecek aşısız kişiler ise yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu ve 7 Gün karantina uygulanacak. Turuncu grupta olan Türkiye’den gelecek yolcular da aşılı ise son 72 saat PCR testi ile adaya giriş yapabilecek, aşısız ise 5 gün karantinaya alınacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum