Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB'den kritik seyahat kararı! Kurallar günlük değişebilecek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen koronavirüsün Omicron varyantının salgınla mücadeleyi zamana karşı yarış haline getirdiğini belirtti.

  • Reklam
AB'den kritik seyahat kararı! Kurallar günlük değişebilecek
01 Aralık 2021 - 18:38
Reklam
AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen ve Komisyon'un sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, düzenledikleri ortak basın toplantısında COVID-19 salgınıyla ilgili gelişmeleri aktardı.

Üye ülkelerin özellikle Omicron varyantı bağlamında adımlarını koordineli atması gerektiğine işaret eden ve gerekli denetimleri uygulamaya hazırlıklı olmaları çağrısında bulunan Von der Leyen, AB üyesi ülkelere 3'üncü dozları bir an önce açma ve Komisyon'un geçen hafta getirdiği aşı sertifikalarında 9 aylık geçerlilik uygulamasına geçme daveti de yaptı.


Omicron varyantının koronavirüs ile mücadeleyi zamana karşı yarış haline getirdiğini ve en kötü senaryoya hazırlıklı olunması gerektiğini belirten von der Leyen yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Hızla artan vaka sayıları, hastanelerimiz ve sağlık çalışanlarımız üzerinde giderek daha ağır bir yük oluşturuyor. Omicron varyantının gelişi azami dikkatimizi gerektiriyor. Bugün, aşı çabalarımızı ve tedavilere yatırımımızı hızlandırmaktan, izleme ve önlemeyi iyileştirmeye ve küresel dayanışmamızı güçlendirmeye kadar uzanan geniş bir eylem dizisi sunuyoruz. Bu arada hepinize acil çağrımı yineliyorum aşı olun, aşı olun ve kendinizi korumak için kurallara uyun. AB üyesi ülkeler seyahat kurallarını günlük olarak gözden geçirmeye başlayacak.''


AB Komisyonu'nun yeni stratejisine göre, AB ve üye ülkeler, Omicron varyantının AB'ye girişini sınırlamak için temel seyahat kısıtlamalarına ilişkin düzenli, günlük incelemelerle ortak bir strateji uygulayacak ve gerekli tüm kontrolleri uygulamaya hazır durumda olacak. En savunmasız gruplardan başlanarak takviye dozlar hızla uygulanmaya başlanacak ve ilaç tedavilerini üretme, yetkilendirme ve ortak tedarik etme çabaları hızlandırılacak.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum