• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Seyahat acentalarından otellere çağrı: ''İşler iyi giderken yerli turisti unutmayın''

Koronavirüs kısıtlamalarında turizmi yerli turistin kurtardığını belirten seyahat acentası yöneticileri döviz kurları nedeniyle konaklama sektörünün yabancı turiste odaklanabileceğini işler iyi giderken yerli turistin unutulmaması gerektiğini söyledi.

  • Reklam
Seyahat acentalarından otellere çağrı: ''İşler iyi giderken yerli turisti unutmayın''
21 Kasım 2021 - 22:47
Reklam
Reklam
Reklam
Koronavirüs kısıtlama sürecinde turizmi yerli turistler canlı tutarken seyahat acentaları zorlu süreçte yerli turistin turizmin kurtarıcısı olduğuna dikkat çekerek 2022’de canlanması beklenen yabancı turist hareketine karşılık, yerli turiste de aynı ölçüde önem verilmesi çağrısında bulundu.

Kötü günlerde sarıldıkları yerli pazara, işler iyi gittiğinde de öncelik verilmesi gerektiğini belirten Setur Yurtiçi Operasyon Müdürü Serhat Günay odaklanılan dış pazarların büyük risk de oluşturduğunu bugünü kurtarırken yarının planlanamayacağını söyledi. Konaklama endüstrisinin kontenjan ayırmadım demeyeceğini ancak işler iyi giderken yerli pazarı unutacağını dikkat çeken Günay döviz nedeniyle yurt dışına odaklanabilecek konaklama sektörüne çağrılarının yerli turistin erken rezervasyondan faydalanması ve tesislerin de bu ilgiye en iyi şekilde karşılık vermesi olduğunu kaydetti.


2022 yılından çok umutlu olduklarını belirten ve dış pazar yokken sadece iç pazarın olduğunu hatırlatan Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal şimdi dış pazar artacak diye, yabancıya satmak varken, yerli turiste satışı azaltmak gibi bir durumun olması gerektiğini belirterek şunları söyledi:


''İç pazar 2022’de yine otelciler için en önemli pazar olarak kalmalı. Türkiye’deki otellerin sigortası iç pazardır. Sigortayı her zaman kullanmayız ama iptal edildiğinde başımıza bir iş geldiğinde büyük sıkıntıda kalırız.

Dünyada seyahat edenlerin yüzde 77’sinin 2022 yılında tereddütsüz şekilde turizm hareketine katılacağı tahmin edilirken, yüzde 30’un üzerinde bir kitlenin ise hala endişe duyduğu belirtiliyor. Seyahat teknolojisi alanında faaliyet gösteren Amadeus araştırmalarına göre, bu endişeler arasında ilk sırada ülkelerin sık sık değişiklik gösteren karantina uygulamaları gelirken koronavirüse yakalanma korkusu ve son dakika seyahat iptallerinde ödemelerin geri alınabilmesi olarak sıralanıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum