• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ABD'li gazete İstanbul'daki patlamayı turizm vurgusuyla servis etti!

Amerikan New York Times gazetesinin İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen saldırıyı haberleştirme şekli büyük tepki topladı.

  • Reklam
ABD'li gazete İstanbul'daki patlamayı turizm vurgusuyla servis etti!
14 Kasım 2022 - 03:39
Reklam
Reklam
Dünyanın en bilindik medya kuruluşlarından ABD merkezli The New York Times skandal bir habere imza atarken gazete, İstiklal Caddesi'nde gerçekleşen saldırıyı algı çalışmasıyla okurlarına servis etti.

Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda New York Times, saldırıyı ''Her yıl dünyanın dört bir yanından Türkiye'yi ziyaret eden on milyonlarca turistin çoğu, pazar günkü bombalamanın gerçekleştiği bölgede vakit geçiriyor.'' söleriyle aktarırken gazetenin, ‘turizm’ vurgusu yaptığı haber başlığı sosyal medyada topa tutuldu. New York Times’ın 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı saldırıyı turizm vurgusuyla servis etmesi büyük tepki çekti.


New York Times’ın paylaşımının altına binlerce kişi Türkçe ve İngilizce olarak yorum yaptı. Bazı kullanıcıların ''Sadece turistler mi? Nasıl bir bakış açısı?'', ''Böyle düşmanca bir haber yazılabilir mi?'' şeklinde tepki gösterirken Hasan Söylemez isimli belgesel yönetmeninin gazeteye verdiği cevap binlerce defa paylaşıldı.


Söylemez gazetenin paylaşımına verdiği cevapta ''11 Eylül 2001'de böyle bir başlık yazar mıydınız? Her yıl dünyanın dört bir yanından New York'u ziyaret eden on milyonlarca turistin çoğu, 11 Eylül saldırılarının gerçekleştiği bölgede vakit geçiriyor. Cevabınız hayır ise İstanbul halkından özür dileyin!'' ifadelerini kullandı.


Sosyal medyada büyük tepki çeken bir paylaşım daha yapan ve ikinci defa bir skandala imzasını atan New York Times ''Pazar günkü patlama, önceki yıllarda şehirlerini vuran ölümcül saldırılardan uzaklaşıyor gibi görünen Türkiye için beş yıllık nispeten sakin bir dönemi paramparça etti.'' şeklinde bir ifade kullandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum