• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Alışveriş turizminde alarm zilleri çalmaya başladı!

Yabancı ziyaretçilerin deprem korkusu nedeniyle Türkiye seyahatlerini ya ertelediğini ya da iptal ettiği belirten sektör temsilcileri, bu durumun alışverişe de yansıdığını belirtti.

  • Reklam
Alışveriş turizminde alarm zilleri çalmaya başladı!
15 Mart 2023 - 13:19
Reklam
Reklam
Reklam
Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bıçak gibi kesilen perakende sektöründe yerli tüketici tarafında normalleşme yavaş yavaş başlarken yabancı tüketiciler olası İstanbul depremi korkusuyla Türkiye’den uzak duruyor.

Yerli tüketicinin mart ayı itibariyle deprem psikolojisinden yavaş yavaş uzaklaşarak deprem öncesi döneme yaklaştığını dile getiren iş insanları, yabancı tarafında yüzde 50’yi bulan kayıp oranının yaz aylarına sirayet etmesinden endişeli. Kaybın lüks grupta çok daha yüksek seviyede gerçekleştiği belirtilirken, Türkiye’yi derinden sarsan felaketin yaralarını sarmada önemli rolü olan ekonomik aktivitenin devamı için deprem söylemlerinde dikkatli olunması ve turizm tanıtımına özen gösterilmesi gerektiği dile getiriliyor.


Yıla yüzde 100 büyüme hedefi ile başladıklarını, depreme kadar da beklentilerinin de üzerinde bir satış rakamına ulaştıklarını anlatan İpekyol-Miroglio Genel Müdürü Uğur Ayaydın deprem ile birlikte sert bir düşüş olduğunu, sonrasında ufak ufak toparlanma başladığını söyledi. Hatay’da meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem ile birlikte satışların ikinci kez yeniden bıçak gibi kesildiğini söyleyen Ayaydın Mart ayı ile birlikte satışların yeniden normalleşmeye başladığını ancak bu dönüşün ocak ayından farklı olduğunu dile getirdi. Depreme kadar yoğun yabancı turist satışlarının olduğunu kaydeden Ayaydın deprem ile birlikte yabancı satış tarafında sıkıntı başladığını söyledi.


Deprem psikolojisinin alışverişe yansıdığını ve işlerin şubat ayı ile birlikte sert bir şekilde düştüğünü ifade eden bünyesinde Damat Tween ve D’S damat gibi markalarını bulunduran, Beverly Hills Polo Club’ın da temsilciliğini yapan Orka Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu depreme kadar satışların gayet iyi gittiğini 6 Şubat haftası satışlarda düşüş oranının yüzde 50’yi bulduğunu söyledi. Yabancılarda tedirginliğin hakim olduğunu aktaran Orakçıoğlu İstanbul depremi tedirginliğinin yabancı ziyaretlerini haliyle turist alışverişini negatif etkilediğini belirtti.

Turizmi kaybetmemek için turizm sektörüne yönelik bu yıl çok iyi tanıtım yapılması gerektiğini vurgulayan Orakçıoğlu, depremin yaralarını sarmak için ekonomik aktiviteye ihtiyaç var olduğunu, aksi halde geçen yılki turist alışverişi rakamlarına ulaşmanın zor olduğunu kaydetti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum