Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turist mi desek bilemedik! Kente 3 ayda 500 bin kişi alışveriş için geldi

Kur farkı ve TL'nin değer kaybetmesinin de etkisiyle Edirne'ye akın eden Yunan ve Bulgarlar ekmek, su, detarjan ve marul gibi ürünleri de almak için ülke değiştirmeye başladı.

  • Reklam
Turist mi desek bilemedik! Kente 3 ayda 500 bin kişi alışveriş için geldi
03 Nisan 2022 - 09:32
Reklam
Edirne'ye yılın ilk 3 ayında sınır kapılarından giriş yapan 500 binden fazla Bulgar ve Yunan esnafın yüzünü güldürürken nüfusundan fazla turist ağırlayan kentte hafta sonları da alışveriş izdihamı yaşanmaya devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'ye gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 186,52 artarken en çok turist ağırlayan iller arasında İstanbul birinci olurken, Edirne'de ikinci sırada yerini aldı. Edirne'ye yılın ilk 3 ayında sınır kapılarından 500 binden fazla Bulgar ve Yunan turist giriş yaptı.


Kur farkı ve TL'nin değer kaybetmesi ile birlikte alışveriş yapmak için Edirne'ye gelen Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşlarının sayısı her geçen gün artarken son günlerde Makedonya, Romanya, Hırvatistan ve Sırbistan'dan da Edirne'ye alışverişe gelen turistler, otellerde konaklamayı tercih ediyor. Cuma günleri sabahın erken saatlerinde Edirne'ye gelen binlerce turist, geceleri otellerde konaklayarak gündüzleri de alışveriş yaparak pazar akşam saatlerine kadar tüm ihtiyaçlarını Edirne'den karşılıyor.


Merkez nüfusu 153 bin olan Edirne'de, hafta sonu yerel halktan çok alışveriş için gelen turistlerin yoğunluğu dikkat çekerken Yunanistan ve Bulgaristan başta olmak üzere Balkan ülkelerinin alışverişte cazibe merkezi haline gelen kent adeta bir alışveriş cenneti haline geldi. Giyecekten yiyeceğe hemen hemen tüm ihtiyaçlarını Edirne'den karşılayan turistler, aldıklarını taşımakta güçlük çekti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum