Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Almanya'nın seyahat kararı Türkiye turizmini nasıl etkileyecek?

Almanya hükümetinin, Türkiye’nin koronavirüs salgını ile ilgili risk seviyesini yüksek risk bölgesi kategorisinden risk bölgesi kategorisine düşürmesiyle birlikte Türkiye’den Almanya'ya gidenlere uygulanacak olan karantina 6 Haziran itibarıyla kalktı.

Reklam
Almanya'nın seyahat kararı Türkiye turizmini nasıl etkileyecek?
08 Haziran 2021 - 22:37
Reklam
Alman hükümeti tarafından alınan karar turizmciler tarafından olumlu karşılanırken bu zamana kadar Alman turistlerden umudunu kesen oteller ve seyahat acentaları hazırlıklarına başladılar. 

DW Türkçe’ye konuşan Almanya'daki Türk Acenteler Birliği (COOP TRR) Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Şenel talebin arttığını, şartların rahatlatılması sebebiyle yoğun bir rezervasyon akışının başladığını söyledi.

Almanya'da yaşayan Türklerin hem aile ziyareti hem sadece otel, bilet ve turistik anlamda paket turlar talep ettiklerini belirten Şenel aynı zamanda Almanya'da yaşayan diğer yabancılar ve Almanlardan da yoğun talep olduğunu söyledi.

Oluşan yoğun talebin henüz kısa vadeli olduğunu ve Haziran, Temmuz ve Ağustos satışlarını kapsadığına dikkat çeken Şenel bu şekilde devam etmesi durumunda sonbahar satışlarının da önümüzdeki iki üç hafta içinde yoğunluk kazanacağına inandıklarını söyledi.

Sektörde olumlu bir hava olsa da bunu krizi atlatmış olarak görmemek gerektiğine değinen Şenel, koronavirüs salgınında dalgalanmaların ve mutasyonların varlığına işaret ederek şunları söyledi:

''Kıyaslama yaparsak kayıplarımızı karşılayabilecek bir seviyede olacak mı? Hayır, çünkü 2019 verilerini karşılaştırdığımızda, Türkiye 55 milyar dolar turizm geliri elde etmiş ve 36 milyon turist ağırlamıştı ki bunun 5.5 milyonu Alman turistlerdi, 5 milyon civarı Rus turistlerdi. Bu seviyeye ulaşılması imkansız.''

Turizm gelirlerinde üçte iki oranında kayıp yaşandığını hatırlatan Türkiye Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu ise 2020 yılında 7 milyon turist ağırlayan Türkiye'nin yaklaşık 11 milyar dolar gelir elde edebildiğini belirterek şunları söyledi:

''Bu sene bu rakamları tutturabilirsek hakikaten yine sevinçliyiz çünkü bu sene turizme çok geç başladık. Çok geç açılacak bir 2021 turizm sezonu var önümüzde. Ancak sezonun uzaması tek umudumuz. Yani Eylül’e, Ekim’e hatta Kasım’a uzaması belki kayıplarımızın bir kısmını karşılamamızı sağlayabilir. Tabi ki bir çıkış trendine girmesi hepimizin isteği ve arzusu. Ancak bu sene Türkiye’de 10 milyon civarında turist ağırlamayı bekliyoruz. Turizm geliri de geçen seneki rakamlara yakın olacak.''

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum