• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizmde umutlar Ağustos'a kaldı! Sektör temsilcileri 10 milyon turiste razı

Sektör temsilcileri Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un vaka sayılarının 5 binin altına inmesi halinde Haziranda sezonu açarak, 30 milyon turist hedefi açıklamasını iyimser buldu.

  • Reklam
Turizmde umutlar Ağustos'a kaldı! Sektör temsilcileri 10 milyon turiste razı
07 Mayıs 2021 - 06:30
Reklam
Reklam
Reklam
Türkiye'nin turizmde kaynak pazarlarında yaşanan gelişmeler nedeniyle yılın ilk yarısının kaybedildiğini söyleyen sektör temslcileri bu hedefin tutturulmasının zor olduğunu belirtti.

Sektör, gelen rezervasyon taleplerinden Haziranın ayının da kaybedileceğini belirten sektör temsilcileri umutlarının Ağustos başında açılma olduğunu söylüyor.


Turizmin başkenti Antalya’ya şu ana kadar gelen turist sayısının 1 milyonu geçmediğini belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akdeniz BTK Başkanı Ferit Turgut, yaz sezonunda Antalya’nın dışındaki bölgelerin özellikle İstanbul’un önceki yıllardaki gibi turist alamayacağını belirtti.


Türkiye’ye gelen turistin neredeyse yarısının Antalya’ya, yani Akdeniz bölgesine geldiğini, diğer yarısını da diğer bölgelerin tamamladığını hatırlatan TÜRSAB Akdeniz BTK Başkanı Ferit Turgut şunları söyledi:

''2019’da 50 milyon ziyaretçiyi aşmak, kış turizmi ile tamamlanarak oldu. Kış turizmde çok eksik kaldık. Antalya’nın inanç ve doğa turizmi bu yıl hareketli değildi. Ağustosta açılışlar olursa en iyi ihtimalle 20 milyon turiste belki ulaşabiliriz.''

Uluslararası hava trafiği açılmayınca bahar aylarında öngörülen hareketlenme beklentilerinin Eylül ayına kaydığını belirten Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, uluslararası hava trafiğinin açılmasının Eylül beklentisini Haziran, Temmuz aylarına çekilebileceğini, Avrupa’dan ve diğer büyük turizm pazarlarımızdan gelen ilk sinyallere bakıldığında da şehir otellerinin işlerinin yıl sonuna kadar çok zor göründüğünü, Yine de 2021’in ikinci yarısından itibaren moral veren yükselmeler olur diye beklediklerini dile getirdi.

30 milyon turist sayısının zor bir hedef olduğunu belirten Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Vaka sayılarını 5 binin altına düşürmezsek turistin gelişi zorlaşacak. Kaynak pazarlarımız şu anda Rusya, Ukrayna ve Polonya olarak görünüyor. Avrupa’dan geliş umutları azalıyor. En iyi ihtimalle geçen yılki gibi Ağustosta açılma sinyalleri alıyoruz. Her şey iyi giderse 20 milyonu bulabiliriz. 30 milyon turist iyimser bir rakam ama dünya bu kadar iyimser değil. Mutant vakalar turizmde hesapları bozdu. Biz Mayıs ayında sezonu açarız derken, şimdi Haziranı da kaybettiğimizi görüyoruz. Belki ağustosta açarız diyoruz. En iyimser tabirle 20 milyon turiste belki ulaşırız. Ama çarkı döndürmek adına 10 milyonu da aşmaya razıyız.''

Dünya Turizm Örgütü’nün ortaya koyduğu iki farklı senaryoya dikkat çekerek küresel ölçekte turizm sektörü için biri Temmuz biri de Eylül olmak üzere iki toparlanma senaryosu üzerinde çalışıldığını hatırlatan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin ise şöyle konuştu:

''Temmuz toparlanma senaryosunda 2021 yılında geçen yıla göre uluslararası turizmde yüzde 66’lık bir artış olacak. Bu artış 2019 rakamlarının ise yüzde 55 altında kalacak. Kötümser senaryoyu işaret eden Eylül ayında olacak toparlanmada ise, turizm gelirleri geçen yıla göre yüzde 22 artacak, 2019 rakamlarının ise yüzde 67 altında kalacak. Bizim tahminlerimiz birinci senaryoya daha yakın.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum