Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Ankara turizmi için önemli adım! Gastronomi merkezi kuruluyor

Yöresel yiyecekleriyle Gaziantep ve Elazığ'ın ardından üçüncü sırada olan Ankara mutfağının tanıtımı için harekete geçildi.

  • Reklam
Ankara turizmi için önemli adım! Gastronomi merkezi kuruluyor
24 Temmuz 2021 - 11:25
Reklam
Ankara'da hem gastronomi turizmine öncülük etmek hem de lezzetlerini dünyaya tanıtmak açısından önemli bir proje hayata geçiriliyor.

Türkiye'nin Lezzet Haritası'na göre Türkiye'ye özgü 2 bin 205 adet yöresel yiyecek ve içecek bulunduğunu, bölgeler arası sıralamada ise 455 çeşit yiyecek ve içecek çeşidiyle İç Anadolu Bölgesi birinci sırada geldiğini hatırlatan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz yaptığı açıklamada 291 özgün lezzete sahip Gaziantep ve 154 lezzete sahip Elazığ'ın ardından Türkiye'deki en zengin üçüncü ilin ise öllüğün körü, uruş kapama, Ankara tava, haside tatlısı gibi 93 çeşit yöresel yiyecek ve içeceğiyle Ankara olduğunu söyledi.


Tüm dünyada yeni lezzetleri tatmak, üretim aşamasını gözlemlemek ve tadım etkinliklerine katılmanın popüler bir turizm faaliyetine dönüştüğüne dikkat çeken Yılmaz, Ankara'nın yeme-içme kültürünün tanıtımının yapılacağı ve tüm ilçeleriyle yöresel ürünlerin tüm yıl boyunca yaşatılacağı bir gastronomi merkezi oluşturulmasını planladıklarını belirterek şunları söyledi:


''Buna ilişkin Kent Konseyimiz tarafından bir tavsiye kararı alındı ve bu konuya ilişkin detaylı bir rapor hazırlanması sonrasında süratle çalışmalara başlayacağız. Ankara'da yeme içme sektöründe 8 bin 929 işletme, 66 bin 385 çalışanı ile hizmet veriyor. Pandemi öncesi olan 2019'da Ankara'yı 600 bin yabancı turist ziyaret etti. Gastronomi turizmi çalışmalarımız ile gelen turistlere Ankara'ya özgü lezzetler, bağbozumu etkileşimli etkinlikler, Türk mutfağı, dünya mutfağı, sokak satıcıları, fast-food zincirleri ve lüks restoranlarımızla hizmet vermeye hazırız. Hizmette de sağlıklı ve güvenli yeme-içmeyi ön plana çıkararak tüm dünya başkentlerine örnek olacak şekilde sağlıklı yiyecek, sağlıklı kent parolasını şiar edineceğiz.''


50 bin nüfuslu Beypazarı'nın yılda 500 bin turisti ağırladığını, bunun en önemli sebebinin evlerde saklı kalan Beypazarı mutfağına gösterilen ilgi olduğunu belirten Yılmaz bunun Ankara'nın her ilçesine yayılacağını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum