Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Delta varyantı etkisi! Turizmde normalleşme umutları ertelendi

Tüm dünyada koronavirüs için 4’üncü dalga uyarıları yapılırken, global turizm sektörü yaz dönemine denk gelen vaka artışları ile normalleşme umutlarını erteledi.

  • Reklam
Delta varyantı etkisi! Turizmde normalleşme umutları ertelendi
24 Temmuz 2021 - 06:18
Reklam
Delta varyantının ana turizm pazarlarında etkili olması ile birlikte turizm sektöründeki global iyileşme yavaşlarken, toparlanmanın ipini tüm dünyada iç turizm hareketliliği ğöğüslemeye devam ediyor.

2021 yılının ilk 5 ayında uluslararası seyahat sayısı koronavirüs salgını öncesi olan 2019 yılına göre yüzde 85'lik düşüş gösterirken bu oran 2020 ile kıyaslandığında yüzde 65 olarak kayıtlara geçti. Uluslararası seyahat sayısı ise yılın ilk 5 ayında 2019'a göre 460 milyonluk düşüş gösterdi.


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından açıklanan Mayıs ayı barometre araştırması sonuçlarına göre Mayıs ayında seyahatlerdeki küçük artışa rağmen, Covid-19 varyantlarının ortaya çıkması ve kısıtlamaların bazı ülkelerde devam etmesi ve bazı ülkelerde tekrar başlatılması uluslararası seyahatin toparlanma sürecini de uzattı. Yapılan ankette sektörün yüzde 49'u turizmde pandemi öncesinde dönüşün 2024 sonrası yaşanabileceğini açıklarken, 2023'te normalleşme bekleyeler ise yüzde 36 oldu.


Yayınlanan araştırmaya göre 2022 yıl için turizm sektöründe toparlanma bekleyenlerin oranı ise yüzde 14'te kaldı. Amerika'da turizm sektöründen ankete katılanların yüzde 56'sı ise sektörün toparlanmasının 2024 ve sonrasına katılacağını belirtti.


Yılın kalan dönemine ilişkin değerlendirmelerde virüsün Delta varyantına ilişkin artan endişelere işaret edilen, birçok ülkenin kısıtlayıcı önlemleri yeniden uygulamaya koyduğuna dikkat çekilen rapora göre yılın ilk 5 ayında en büyük seyahat kaybı yüzde 95 ile Asya Pasifik Bölgesi'nde yaşanırken, Avrupa'daki kayıp yüzde 85, Amerika'da ise yüzde 75 olarak gerçekleşti.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, aşı programlarındaki hızlanma ile kısıtlamaların koordinasyonu ve dijital araçların turizm sektöründeki toparlanma üzerinde kritik öneme sahip olduğunu aktardı.

2021 yılının ilk 5 ayında 4.4 milyon ziyaretçi ağırlayan, bunun 3.6 milyonunu yabancı ziyaretçilerin oluşturduğu Türjkiye'de 2021 yılının Ocak-Mayıs döneminde Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısı bir önceki yıla göre yüzde 14.2'lik bir düşüş kaydetti. Yılın ilk 5 ayında Rusya 571 bin turist ile ilk sırada yer alırken, Ukrayna 423 bin turist ile ikinci sırada yer aldı. Önceki yıllarda pazar lideri olan Almanya ise 280 bin turistte kalırken, yılın ilk 5 ayında uçuş yasakları ve sınır kısıtlamalarının etkisi oldu. Haziran ayındaki normalleşme ile birlikte sektörde hareketlenme de başlamasına rağmen tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sezon yerli turist ile açıldı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum