Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Aşı olan herkese kapılarını açıyorlar! Hedef 45 milyon turist

Dünyanın en çok turist ağırlayan ikinci ülkesinde 7 Haziran’dan itibaren hangi ülkeden gelirse gelsin aşı olan herkesin ülkeye girmesine izin verileceği açıklandı.

Aşı olan herkese kapılarını açıyorlar! Hedef 45 milyon turist
22 Mayıs 2021 - 00:19
Reklam
Uluslararası Fitur Turizm Fuarı'nda açıklamalarda bulunan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ''7 Haziran'dan itibaren aşı olan herkes İspanya'ya hoş geldi sefa geldi'' ifalerini kullanarak yeni uygulamayı duyurdu.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından yayımlanan raporlara göre 2019 yılında Fransa'nın ardından 83,5 milyon ile dünyada en fazla turist alan ikinci ülke olan ancak salgının etkisiyle 2020'de 1969'dan bu yana ilk kez 20 milyon turist seviyesinin altına inen İspanya'da turistlerin dönmesi ülke ekonomisi açısından hayati öneme sahip.


İspanya, pandemi öncesinde gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 14’ünü turizmden sağlıyordu. AB ülkelerinden gelenlerin ülkeye girişi sınırlanmamıştı ancak negatif PCR testi sonucu ibraz etmeleri isteniyordu.


İspanya’ya en çok turist gönderen ülke olan ve bugüne kadar sadece gerekli olan seyahatler kapsamında İspanya’ya gidebilen Britanyalılar ise pazartesi gününden itibaren serbestçe İspanya’ya girebilecek.


Japon vatandaşları gibi, Avustralya, İsrail, Çin ve Yeni Zelanda’dan gelenler de Pazartesi gününden itibaren İspanya’ya serbestçe girebilecek.

Bir yıl öncesine oranla yaklaşık yüzde 80 düşüşün kaydedildiği ve 19 milyon turistin geldiği 2020'de turizm sektöründe yaşanan sıkıntıların, bu yıl toparlanma sürecine girmesi ve 40 milyon turist gelmesi hedefi konsa da sektör çalışanlarının belirsizliğin devam ettiğini savunduğu, pandemi öncesinde Fransa’dan sonra dünyada en çok ziyaret edilen ülke olan İspanya, hayata geçirilen yeni uygulama ile 2021’de 45 milyon turist ağırlamayı umuyor.

Bu rakam, pandemi öncesinde İspanya’nın ağırladığı turist sayısının yarısına karşılık geliyor. Küresel salgın öncesinde İspanya’ya en çok turist Britanya’dan geliyordu. Bu ülkeyi ziyaret eden Britanyalıların sayısı 2019’da yaklaşık 18 milyondu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum