Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Akdeniz çanağında turizm rekabeti kızışıyor! İşte ülkelerdeki son durum

Koronavirüs salgını nedeniyle zor durumda olan Akdeniz’deki tatil ülkeleri 2021 yaz sezonunda turist çekebilmek için kolları sıvadı.

  • Reklam
Akdeniz çanağında turizm rekabeti kızışıyor! İşte ülkelerdeki son durum
14 Mayıs 2021 - 20:03
Reklam
Avrupa Birliği pandemi nedeniyle uygulanan seyahat uyarılarını henüz tam olarak kaldırma kararı almamış olsa da turizm gelirlerine önemli ölçüde gereksinim duyan Akdeniz ülkelerinin daha fazla beklemeye tahammüleri kalmadı.

Akdeniz çanağının gözde tatil ülkeleri Yunanistan, İtalya, Türkiye, Hırvatistan, Malta ve Portekiz 2021 turizm sezonunda turist çekebilmek için yoğun çaba sarfediyor.


Uygulanan altı aylık kapanmada 50 yıllık tarihinde ilk kez bu kadar uzun süre kepenklerini açamayan Yunanistan kısıtlamalardan çıkan tatilcileri kazanabilmek için Akdeniz'de kızışan rekabet ortamının tam ortasında turizm sezonunu başlatttı. Yunanistan ve Kıbrıs altı ay aradan sonra vatandaşların elektronik ortamda izin alarak sokağa çıkma zorunluluğunu da Cuma gününden itibaren kaldırdıklarını açıkladılar.


2020 yılında gelen turist sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 78,2 gerileme kaydederek, 7 milyon 400 bine düşen Yunanistan'ın 2021 yılı hedefi ise 2019'da kaydedilen oranın yarısını yakalayabilmek. Bu bağlamda Atina önümüzdeki altı hafta içinde tüm adaların sakinlerinin ikinci aşılarının da tamamlanacağını vaat ediyor. Yunanistan'da onay almamış Rus veya Çin üretimi  aşılardan olanlardan da test yaptırmaları istenmeyecek.


Bununla birlikte Yunanistan'dan daha hızlı davranan Hırvatistan tatil sezonunu daha önce açtığını ilan etmişti.

Akdeniz'in gözde turizm destinasyonları turist çekebilmek için çeşitli kolaylıklar sağlayacaklarını açıklarken, Malta turistlere dalış kuponları hediye etmeyi, otel müşterilerine de indirim yapmayı vaat ediyor.

Yabancı turistlerin halka uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulduğu Türkiye'de turistler kalabalık olmayan İstanbul'un ve gözde tatil beldelerinin tadını çıkarmaya devam ediyor. Uyguladığı Güvenli Turizm Sertifikası programı ile rakiplerinden önde olan Türkiye 15 Mayıs'tan itibaren Çin, İngiltere, Avustralya ve diğer 13 ülkeden gelen yolculardan Covid-19 testi ibraz etmelerini istemeyecek. Turizm sektör temsilcileri başta Rusya'nın uyguladığı seyahat kısıtlaması ve bir çok ülke tarafından Türkiye'nin riskli ülke kategorisine alınmasına rağmen Haziran ayından sonra gerek iç gerekse yurt dışı turizmde hareketlenme bekliyor.

İngiltere'nin karantina koşulu olmadan seyahat edilebilen ülkelerin yer aldığı yeşil listesindeki tek Güney Avrupa ülkesi olan Portekiz'e İngiliz turistler akın ederken tatil fiyatı kıyaslama sitesi Coulthurst son zamanlarda yapılan aramalarda Portekiz'in rakamlarının yüzde 865'lik bir artış gösterdiğini belirtti. Portekiz'deki turizm yetkilileri de İngiltere'den giderek artan bir rezervasyon talebi ile karşılaştıklarını belirtiyor.

2019 yılında yaklaşık 18 milyon İngiliz tatil için tercih ettiği Portekiz'in komşusu İspanya'nın Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto da, hükümetinin turizm konusunda İngiltere ile sürekli istişarelerde bulunduğunu söyledi. İtalya, pazar gününden itibaren AB, İngiltere ve İsrail'den gelen turistler için beş günlük karantina şartını kaldırıyor. Ancak turizm sektörü çalışanları bu yıldan da pek umutlu değiller.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum