• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Astroloji biliminin kurucusu Aratos'un anıt mezarının yeri Mersin'de bulundu

315-245 yıllarında yaşamış olan astroloji biliminin kurucusu, matematikçi, bilim adamı Aratos'un anıt mezarının olduğu alan Soli Pompeiopolis Antik Kenti kazı alanı içerisinde bulundu.

  • Reklam
Astroloji biliminin kurucusu Aratos'un anıt mezarının yeri Mersin'de bulundu
20 Ekim 2019 - 22:31
Reklam

315-245 yıllarında yaşamış olan astroloji biliminin kurucusu, matematikçi, bilim adamı Aratos'un anıt mezarının olduğu alan, 3 bin 500 yıllık tarihe sahip Soli Pompeiopolis Antik Kenti kazı alanı içerisinde bulundu.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığında sürdürülen kazılarda, günümüzden yaklaşık 3 bin 500 yıl öncesine dayanan Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde dünyaca ünlü bilim adamı Aratos’un anıt mezarının yeri belirlenerek işaretlendi.

Mezitli'de 315-245 yılları arasında yaşayan ve Soli Pompeiopolis içerisine gömülen Aratos'un özel bir mülke ait arazide bulunan mezarının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan "Soli Pompeiopolis önemli bir antik kent. Çok önemli kişilerde burada yaşamışlar. Roma İmparatoru Pompei de buraya gelerek Soli adını vermiş. Dünyanın ilk uzay bilimcisi, matematikçi, büyük bir bilim adamı olan Aratos'un mezarı burada. Bir kişinin sebze bahçesinin içerisinde yer alıyor. Bunun ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Bu belediyenin birincil temel görevi değil, ama ekonomik gücümüz olsa biz buna da yetişiriz. Fakat devletin, hükümetin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görevi. Bu tarihi zenginliği, kültürel mirası ortaya çıkarmamız gerek ki, Mezitli’nin, Mersin’in adı dünyada duyulsun. Dünya da duyulsun ki insanlar da buraya gelsin. Bizim yaptığımız, yol, park ve bahçeler için kimse buraya gelmez. Bir farklılığımızın olması gerek, bunu ortaya çıkarmamız gerek" diye konuştu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum