• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Hatay turizmi için düğmeye bastılar! Dünyanın 2. Dubai'sine dönüşecek

İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu’nun 2. Olağan Kongresi gerçekleştirildi.

  • Reklam
Hatay turizmi için düğmeye bastılar! Dünyanın 2. Dubai'sine dönüşecek
08 Mart 2022 - 18:21
Reklam
Reklam
İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu’nun 2. Olağan Kongresi’nde katılımcılar Hatay’ın dünyanın turizm başkentlerinden birine dönüştürülmesi için fikir birliğine varırlarken bu kapsamda belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının da desteğiyle çalışmalara başlatılacak.

Planlı çalışmayla Hatay’ın turizmde dünyanın 2. Dubai’sine dönüşebileceğini belirten Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu bu konuda atağa geçerek belediyeler, STK’lar ve Hatay’ın önde gelen firmalarıyla Hatay için çalışmaları başlatttıklarını söyledi. Samandağ’ın uzunluk konusunda Akdeniz'de ilk, dünyada ise on ikinci sırada yer almasına rağmen Türkiye'de turizmde sadece Antalya'dan kazanç sağladığına dikkat çeken Niziplioğlu şöyle devam etti:


''Eğer Hatay için yeni bir planlama yaparsak konaklama, yeme-içme, eğlence yerlerini sıfırdan tasarlarsak hatta bunun için uluslararası şehir plancılardan destek alırsak Cannes, Nice, Dubai gibi turistik bir bölgeye dönüştürebiliriz. En azından Antalya'nın yarısı kadar gelir elde edebiliriz. Öncelikle plajı, doğası harika. Sıcak bir denize sahip. Ege'de sezon 2 ay iken Akdeniz'de 6 ay. Farklı dinlerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı şehirde dünyanın ilk kilisesi bulunuyor. Hristiyan ismi ilk kez bu ilde kullanılmış. Roma İmratorluğu'nun en büyük 3 ilinden biri. Hatay'da İslam, Hristiyanlık ve Musevi inançları iç içe yaşıyor. Cami, kilise ve havra yan yana bulunuyor. Bu özelliği ile yaşayan şehir sayısı çok azdır. Bu özelliğini göstermek için inanç turizmiyle 12 aylık bir turist akışı sağlayabiliriz. Meryem Ana'nın evini görmek için Kuşadası'na 2 buçuk milyon insanın geldiği göz önünde bulundurulmalı''


Hatay'ın gemi turlarının rotasına eklenmesi gerektiğini belirten, bunun için Samandağ veya Arsuz'a liman yapılması gerektiğini söyleyen Niziplioğlu bu liman sayesinde Doğu Akdeniz gemi turuna Türkiye'yinin de eklenebileceğini ve sadece gemi turu sayesinde 1 milyon turistin kente çekilebileceğini kaydetti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum