Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Avrupa ülkelerinde turizm için seyahatler kademeli olarak açılıyor

Avrupa ülkelerinde, koronavirüs salgınından ciddi derecede olumsuz etkilenen turizm sektörünü rahatlatmak için yaz sezonu yaklaşırken seyahatler kademeli olarak açılıyor.

  • Reklam
Avrupa ülkelerinde turizm için seyahatler kademeli olarak açılıyor
26 Mayıs 2021 - 11:37
Reklam
Turizmden önemli gelir elde eden çok sayıda Avrupa ülkesi, yaz turizm sezonu yaklaşırken sektöre nefes aldırmak için seyahatleri kademeli olarak açma kararı aldı ancak her Avrupa ülkesi salgının gidişatını da göz önünde bulundurarak farklı uygulamalar yürürlüğe koyuyor.

İşte Avrupa ülkelerinde alınan tedbirler ve uygulanacak kurallar:


Almanya

Almanya'da oteller veya diğer konaklama yerleri yalnızca gerekli seyahatler için konaklama imkanı sunabiliyor. Ülkede turistik seyahatler için konaklamaya izin verilmiyor. Bu nedenle sadece istisnai durumlarda turistik amaçlı vize verilebiliyor. Prensip olarak AB ve Schengen bölgesinden gelen yolculara ülkeye girişine izin veriliyor. Almanya'da oturumu olanlar da ülkeye gelebiliyor. Üçüncü ülkelerde ikamet edenlerin, yalnızca önemli bir işlevi yerine getirmeleri veya seyahatleri kesinlikle gerekli olması durumunda Almanya'ya girmesine izin veriliyor.

İngiltere
Ülkeleri aşılama oranları, vaka sayıları ve yeni türlerin yaygınlığına bağlı olarak yeşil, sarı ve kırmızı olmak üzere üç gruba ayırna İngiltere'de trafik ışığı sistemi adı verilen yöntemle hazırlanan listenin 3 haftada bir güncelleneceği kaydedildi.

Buna göre, kırmızı listedeki ülkelerden İngiltere'ye gelecek İngiliz vatandaşları ve ülkede oturum iznine sahip olanların, hükümetin belirlediği ve ücretlerini kendilerinin ödeyeceği otellerde 10 gün zorunlu karantinada kalacak. Sarı listedeki ülkelerden gelenler ise kendi belirledikleri adreste 10 gün bireysel karantinada kalacak, bunlara karantinanın 2. ve 8. günlerinde ücretli PCR testi yapılacak, karantina süresi bu testlerin sonuçlarına göre uzayıp kısalabilecek. Yeşil listede yer alan ülkelerden İngiltere'ye seyahat edeceklere karantina zorunluluğu uygulanmayacak ve bunlardan son 72 saatte yaptırdıkları PCR testi sonucu talep edilecek.

İtalya
Covid-19 salgınında aldıkları önlemler syesinde vaka sayılarını düşüren İtalya'da aşılama çalışmalarının da hızlanmasıyla 15 Mayıs'tan itibaren AB ülkelerinin yanı sıra İngiltere ve İsrail vatandaşlarına ülkeye girişte uygulanan 5 günlük karantina ve ardından test yaptırma zorunluğu kaldırıldı. Bu ülkelerden gelecekler için sadece yolculuk öncesi negatif sonuçlu test ibrazı yeterli olacak. Öte yandan, Hindistan, Bangladeş, Sri Lanka ve Brezilya'dan gelenlerin ya da son 14 gün bu ülkede bulunanların İtalya'ya girişleri ise halen yasak.

Belçika
Yurt dışından gelecek yolcuların ülkeye girişleri öncesi bir form doldurması gerektiği Belçika'da yüksek risk taşıyan kişilerin karantinaya girmesi mecburi tutuluyor. AB ülkelerinden Belçika'ya seyahatlerde karantinanın birinci ve yedinci gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Yüksek risk taşımayan kişiler karantinaya girmek zorunda kalmıyor. Belçika'da ikamet izni bulunmayanlardan ülkeye girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif test sonucunu sunmaları isteniyor.

AB dışından Belçika'ya girişler için sadece zorunlu durumlarda izin veriliyor. Sadece Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Ruanda, Güney Kore, Tayland ve İsrail'den gelenlerin turistik seyahati mümkün olabiliyor. Belçika hükümeti, aşılanan kişilerin seyahatlerine yönelik bir uygulamayı henüz devreye sokmadı.

Fransa
Bu yaz gelen yabancı turistlerin ücretsiz Covid-19 testi yaptırabileceği ülkede, Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Güney Afrika, Hindistan, Türkiye, Bangladeş, Sri Lanka, Pakistan, Nepal, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar'dan gelen yolculara 10 karantina zorunluluğu uygulanıyor. Bu kurala uymayanlara 1000 avro para cezası veriliyor. Söz konusu uygulamanın yazın devam edip etmeyeceğine ilişkin ise henüz açıklama yapılmadı.

Avusturya
Avusturya'da 19 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe giren yeni düzenleme, yurt dışından gelen kişileri geldikleri ülkelerdeki salgın durumuna göre belirlenmiş tedbirlere tabi tutuyor. Buna göre, mutasyona uğramış virüs türlerinin yoğunlukta olduğu İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika gibi ülkelerden seyahat eden kişilere, bazı durumlar dışında Avusturya'ya giriş izni verilmiyor. Öte yandan, 1 Haziran'dan itibaren söz konusu ülkelerden uçak seferlerine de izin verilmeyecek.

Yunanistan
Salgın önlemleri kapsamında bazı istisnai durumlar dışında, AB ve Schengen dışındaki üçüncü ülkelerin vatandaşlarına ülkeye giriş yasağı uygulanan ülkede yabancı ziyaretçilerin Yunanistan'a girişlerinde en az 14 gün öncesinde iki doz aşısını yaptırmış olması veya negatif test sonucu ibraz etmesi zorunluluğu aranıyor. Yunanistan, 14 Mayıs'ta başlayan turizm sezonu öncesinde ülkeye girişte uygulanan kısıtlamaları bazı ülkeler için kaldırma kararı aldı.

Bu kapsamda, 26 Nisan'dan itibaren ABD, Schengen ülkeleri, İngiltere, BAE, Sırbistan, İsrail ve AB üyesi ülkelerde daimi ikamet izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarına en az 14 gün öncesinde yapılmış aşı kaydı göstermeleri ve negatif test sonucu ibraz etmeleri durumunda 7 günlük karantina uygulamasını kaldırdı.

1 Haziran'dan itibaren deniz ya da hava yoluyla adalara olan seyahatlerde yerli ya da yabancı tüm yolculardan en az 14 gün öncesinde yapılmış aşı kaydı göstermeleri ya da son 3 gün içeresinde yapılmış negatif test sonucu ibraz etmeleri istenecek.

İspanya
Covid-19 salgınının turizmdeki olumsuz etkilerini en fazla hisseden dünyanın en fazal turist ağırlayan ikinci ülkesi konumundaki İspanya, 7 Haziran'dan itibaren Covid-19 aşılarını tamamlayan dünyanın herhangi bir yerinden gelen tüm turistlerin ülkeye giriş yapması kararı aldı. Hükümet, ilk olarak İngiltere, Japonya, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, İsrail, Tayland, Ruanda ve Güney Kore'den gelen turistlerin 24 Mayıs'tan itibaren İspanya'ya giriş yapabileceğini duyurmuştu.

Özellikle İngiltere ve Almanya'dan turist çekmeye çalışan İspanya, bu yaz döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30'luk artışla 8,5 ila 10 milyon turist ağırlamayı hedefliyor. Hükümet, 2019'da 83 milyon olan ve salgın yüzünden 2020'de 19 milyona düşen yıllık turist sayısı için bu yıl 50 milyon hedefi koydu. İspanya aynı zamanda, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek, aşı sertifikası seyahat belgesi uygulamasının en büyük destekçilerinden biri oldu.

Macaristan
Covid-19 aşılarının kabulü konusunda ikili anlaşma yaptığı ülke vatandaşlarının aşı olduklarını ispat ettikleri takdirde herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan ülkeye girişlerine izin verilen Macaristan'da genel olarak turistlerin ülkeye girişiyle ilgili henüz herhangi bir düzenleme yapılmazken iş veya ekonomik amaçlı seyahat ettiklerini kanıtlayabilen kişiler, Kovid-19 belirtisi taşımamak kaydıyla kısıtlama olmaksızın ülkeye giriş yapabiliyor.

İsviçre
Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu dünya genelinde birçok ülkeyi riskli ülkeler listesine alan İsviçre'de bu ülkelerden İsviçre'ye seyahat edenler 10 gün karantinaya alınıyor. Vaka sayısı düşen ülkeler listeden çıkarılıyor.

Bulgaristan
Turizm Bakanlığı'nın, yaz sezonu başında turizm sektörünü rahatlatmak üzere aldığı yeni önlemlerin 21 Mayıs'ta açıklandığı Bulgaristan'da AB ülkeleri, Schengen bölgesi ve ABD'nin de içinde yer aldığı 87 ülkenin vatandaşlarının Bulgaristan'a girişlerine izin verildi ancak girişler 3 koşula bağlandı. Bu koşullar, PCR testi, hastalığı geçirenlerin hastalanma tarihinden sonra en fazla 3 aylık süre koşuluyla antikor testi ve 2 doz uygulandığına dair aşı sertifikası olarak belirlendi. Hindistan, Bangladeş, Brezilya ve Afrika kıtasından bazı ülkelerden gelenlerin Bulgaristan'a girişi yasak olacak. Bu ülkelerden gelen Bulgaristan vatandaşları 10 günlük karantinaya alınacak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum