• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Avrupalı turistlerin 2023 tatil beklentileri belli oldu!

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından seyahat tutumları ve gelecek beklentilerini araştıran yeni bir araştırma yayınlandı.

  • Reklam
Avrupalı turistlerin 2023 tatil beklentileri belli oldu!
23 Ocak 2023 - 15:51
Reklam
Reklam
Çoğunluğu Avrupa pazarlarından Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Birleşik Krallık ve uzun mesafeli pazarlardan Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri'nden tüketicilerle yapılan görüşmelere göre katılımcıların yüzde 94’ü, 2022 yazında Avrupa tatillerinden memnun veya çok memnun olduğunu belirtirken yüzde yüzde 91’i Avrupa’yı bir turizm destinasyonu olarak olumlu algıladığını söyledi.

Bununla birlikte Ukrayna’daki savaşla ilgili endişelerin yüksek olduğunun ortaya çıktığı araştırma sonuçlarına göre 5 kişiden 2’si çatışma bölgesine komşu ülkeleri ziyaret etmekten kaçınacaklarını belirtirken katılımcıların 7’si genel olarak Doğu Avrupa’ya seyahat etmekten kaçınacağını belirtti.


Katılımcıların yüzde 22’si Covid ile ilgilii hala bir endişe içinde olduğuu belirtirken gelişmiş hijyen ve sosyal mesafe gibi bazı pandemik alışkanlıkların gelecekte de kalmasını tercih ettiğini, pandemi süreci ile başlayan son dakika iptalleri, para iadeleri veya değişiklik esnekliğinin devam etmesini istediğini söyledi. Her 4 katılımcıdan yaklaşık 3’ü enflasyonun gelecekteki seyahatlerini etkileyeceğini ve bu yüzden rezervasyon yapmadan önce kapsamlı araştırma yaptıklarını, seyahat bütçelerini daha akıllıca kullanacaklarını söylerken gittikleri tatil destinasyonunda dışarıda yemek yeme gibi harcamalarını da azaltabileceklerini ve daha çevre dostu girişimlere de yönelebilceklerini belirtti.


Katılımcıların pandemi nedeniyle kaybedilen deneyimleri telafi etmek istediğini ortaya koyan araştırmanın sonuçlarına göre Avrupa 2022’nin yaz aylarında güçlü bir seyahat toparlanması yaşadı ancak sektör bu yıl personel sıkıntısı, artan yaşam maliyetleri ve Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı enerji krizi gibi başka büyük zorluklarla karşı karşıya kaldı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum