Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

'Rus, Ukraynalı ve yerli turist yetmeyecek! Çok sayıda turizmci iflas edecek'

Türkiye'nin turizmde önemli pazarlarından olan İngiltere’den beklenen kırmızı haritanın sarıya dönüşmemesi başta Muğlalı olmak üzere turizmcileri zora soktu.

  • Reklam
'Rus, Ukraynalı ve yerli turist yetmeyecek! Çok sayıda turizmci iflas edecek'
16 Temmuz 2021 - 18:21
Reklam
Ana pazarı İngiliz turist olan bölge turizmcileri bütün ümidini Rus, Ukrayna ve yerli turiste bağlarken bazı otellerde işçi çıkarmaların yaşanacağı, sezon sonunda ise çok sayıda turizmcinin batacağı öngörülüyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris BTK Başkanı Suat Esin, bölgede şu anda yerli, Ukraynalı ve Rus turistlerin olduğunu, bayram sonrası ne olacağının belli olmadığını bu yüzden de sezon sonunda çok batan turizm şirketi olacağını söyledi.


İngiltere'den beklenen kırmızı haritanın sarıya dönüşmemesi ve 5 Ağustos'a kadar turist göndermeme kararının özellikle Muğlalı turizmcileri büyük sıkıntıya soktuğunu söyleyen (TÜRSAB) Marmaris BTK Başkanı Suat Esin ana pazarı İngiliz turist olan bölge turizmcilerinin bütün ümidini Rus, Ukrayna ve yerli turiste bağladığını kaydetti. Bazı otellerde işçi çıkarmaların yaşanacağı, sezon sonunda ise çok sayıda turizmcinin batacağının öngörüldüğüne dikkat çeken ve daha iki gün önce İngiltere'den görüştüğü tur şirketi sahiplerinin güncellemede sarıya alınacak ülkeler arasında ilk sırada Türkiye var dediklerini hatırlatan (TÜRSAB) Marmaris BTK Başkanı Suat Esin şunları söyledi:


''İşin özü bizim ana pazarımız İngiltere. Ağustos'tan sonra sarıya da alsalar yeşile de fark etmeyecek. Çünkü insanlar tatil planlarını çoktan yapmış olacaklar. Büyük bir ihtimal bu sene artık burada büyük İngiliz sezonu bitmiştir. Eylül Ekim ne olur bilinmez ama durum ciddi anlamda çok vahim. Krediler, kiralar ödenemeyecek. Herkes önce işçi çıkartmaya başlayacak. Peşinden batmalar olacak. Zaten 2 yıldan bu yana sıkıntılıyız. Artı devletten de kısa çalışma ödeneği dışında başka hiçbir destek görmedik. En büyük sıkıntıyı turizm seyahat acentaları çekecek. Allah sonumuzu hayır etsin. Şu anda söyleyecek başka bir şey yok. Resmen lafın bittiği yer.''


Ukrayna pazarından turistlerin Mayıs'tan bu yana belli bir oranda geldiğini, Rusya pazarının başladığını ancak çok fazla sirkülasyon olmadığını belirten Esin bayramdan dolayı ortalıktaki yoğunluğun 10-12 gün devam edeceğini bayram sonunda bu kalabalığın yarı yarıya düşeceğini belirterek şöyle devam etti:

''Bizim için en önemli olan dış pazar. İlk sırada İngiltere, ikinci sırada Rusya ile Ukrayna var. Bazı turizmcilerimiz İngiliz turist gelecek diye otellerini açtı. Belki tekrar kapatacaklar, işçi çıkarma yoluna gidecekler. Nereden baksan şu anda büyük sıkıntı. Bakalım ne yapacağız.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum