Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Ersoy: ''Görüşmeler olumlu, kesinlikle geçen seneki rakamları geçeriz''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda'nın gerçekleştirdiği ortak basın toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Reklam
Bakan Ersoy: ''Görüşmeler olumlu, kesinlikle geçen seneki rakamları geçeriz''
25 Mayıs 2021 - 09:33
Rusya'nın seyahat kısıtlamalarını kaldırarak turist göndermesi konusunda, Türkiye'deki koronavirüs vaka sayılarıyla ilgili bir sınır belirleyip belirlemediği konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy vaka sayılarını geçen seneki sınırların üstünde kabul etmeleri gerektiğini, geçen seneki sınırlara göre hiç kimsenin Türkiye'ye değil dünyada hiç bir ülkeye kapılarını açamayacağını belirtti. 

Türkiye'de Vaka sayılarının düzelmeye devam ettiğini, Avrupa ve yurt dışındaki ülkelerin 2 haftalık ortalamaya baktıklarını belirten Bakan Ersoy şöyle konuştu:

''Durum şu an için olumlu seyrediyor. Vaka sayılarında 5 binin altını görmemiz lazım, yani bir şeyi konuşabilmemiz için 5 binin altına gelmemiz lazım. Önümüzdeki hafta da çok yoğun görüşmelerimiz olacak. Ülke bazlı, Avrupa Birliği değil, ülke bazlı kararlar alınıyor, herkes kendi kararını kendi veriyor. Avrupa Birliği ülkeleri yeni bir prensip kararı aldılar, çift aşı yaptıran ziyaretçilerin seyahat kısıtlamalarını kaldırıyorlar. Bu bizim için de geçerli zaten.''

İngiltere'yle düzenli görüştüklerini ifade eden Ersoy şöyle devam etti:

''Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle beraber görüşüyoruz. Onların trafik lambası sistemi var onunla uyumlu veri akışını biz sağladık zaten. Sağlık Bakanlığı çok yoğun görüşmeye başladı. Teknik konular olduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin görüşmesi lazım. Aynı dili konuşuyoruz artık İngilizlerle. Onlar 3 haftada bir değerlendirme yaptıkları için ben orada da olumlu bir gelişme bekliyorum açıkçası. Geçen sene 15 milyon turist hedefimiz vardı 16 milyon gerçekleşti. Bu sene de netleşir herhalde 1 ay içinde, hava trafikleri netleşsin ona göre biz de tekrar bir yorum yapacağız. Kesinlikle geçen seneki rakamları geçeriz.''

Bakan Ersoy ayrıca iç turizmin yoğunlaştığını, 2020'ye kıyasla ay bazında bakıldığında daha iyi olduğunu söyledi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum