• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Ersoy Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısını ve turizm gelirini açıkladı!

Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2023 yılı bütçesinin sunumunda açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Ersoy Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısını ve turizm gelirini açıkladı!
17 Kasım 2022 - 13:06
Reklam
Reklam
Cumhuriyet'in 100. yılının kutlanacağı 2023'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çizdiği büyüyen, güçlenen ve her alanda lider Türkiye vizyonuna, kültür, sanat, turizm, kültürel diplomasi alanlarında katkı sağlamak ve ülkeyi bir marka haline getirmek amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Bakan Ersoy Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nı (TGA) kurarak, Türkiye'yi dünyanın en etkili ve yoğun tanıtım yapan ülkesi haline getirdiklerini söyledi.

Tanıtım faaliyetlerine yoğun şekilde devam ettiklerini belirten Bakan Ersoy, dergi, gazete ilanları, televizyon reklamları, tanıtım filmleri, birlikte reklam çalışmaları, sosyal medya uygulamaları, basın mensubu, influencer ve tur operatörleri ağırlamaları gibi hem dijital hem de konvansiyonel iletişim araçlarıyla ülkenin köklü tarihini, doğal güzelliklerini, kültürünü anlatan ve 200 ülkeye ulaşan özel tanıtım kampanyaları yürüttüklerini anlattı.


Turizm  sektörünün Türkiye'de lokomotif endüstrilerden biri olduğunu vurgulayarak bu alanda küresel sürdürülebilirlik uygulamalarına hız vermek, uluslararası anlaşmalardan doğan yükümlülükleri yerine getirmek ve turizm pazarındaki rekabetçiliği artırmak için 2022'de dünyanın önde gelen sertifikasyon kuruluşları arasında yer alan, Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (Global Sustainable Tourism Council) ile 3 yıllık iş birliği anlaşmasına imza attıklarını anlatan Bakan Ersoy şöyle devam etti:


''Bu iş birliğinin sonucu olarak, uluslararası standartlara uygun bir şekilde Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı'nı hazırladık. Program kapsamında, konaklama tesisleri için sürdürülebilir turizm kriterleri hazırlanarak, Global Sustainable Tourism Council'e uluslararası tanınırlık için başvuru gerçekleştirildi. Böylesine kapsamlı bir çalışmayı dünyada yapan ilk ülke olduğumuzu da söylemek isterim. Çok yakında hayata geçecek Sürdürülebilir Turizm Programı ile dünyada sürdürülebilir turizm konusunda örnek alınacak bir ülke olacağız. Bu sayede turizm sektörü uzun vadede daha da güçlü bir hale gelecektir.''


Ekim 2022 itibarıyla Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgeli tesis sayısının 446'ya, bu tesislerdeki yatak sayısının ise 289 bin 763'e ulaştığını belirten Ersoy, 2023-2025-2030 yıllarını kapsayan Sürdürülebilir Turizm Programı ile bütün konaklama tesislerinin aşamalı şekilde çevreye duyarlı hale geleceğini belirterek şöyle devam etti:

''Yaptığımız yatırımlar, sektörü hep bir adım öteye taşımış ve bunun sonucu olarak ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı son 20 yılda 3,4 katına çıkmıştır. 2019'da turizm rekorunu kırarak, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün verileriyle en çok ziyaretçi ağırlayan ülkeler sıralamasında dünya 6. olduk. Koronavirüs salgınının etkilerini göstermeye devam ettiği 2021'de tüm zorluklara ve yasaklara rağmen süreci başarıyla yürüttük ve bu rekoru da aşarak dünya 4'üncülüğüne yükseldik.''

2022 yılının Ocak Eylül döneminde Türkiye'ye gelen toplam ziyaretçi sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 87 artışla 40,25 milyon kişi olduğunu belirten Bakan Ersoy ağırlanan ziyaretçi sayısında olduğu gibi turizm gelirinde de önemli bir sıçrama gerçekleştirildiğini, 2002'de 12,4 milyar dolar olan turizm gelirinin, 2019'da 37,3 milyar dolara, 2022 yılı Ocak Eylül döneminde ise turizm gelirinin 2021'in aynı dönemine göre yüzde 68 artış göstererek 35 milyar doları aştığını, ziyaretçilerin kişi başı gecelik ortalama harcamasının da aynı dönem için 81,25 dolardan 90 dolara yükseldiğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum