• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türk turizmi iklim krizine karşı dünya turizmine yol gösterici olacak

Yeşil Turizm Sertifikasyon Programı ile 2030 yılına kadar sürdürülebilirlik kriterlerini tamamlamaya hazırlanan sektörde şimdiden 61 tesis sertifikalandırma için ön denetim aşamasında bulunuyor.

  • Reklam
Türk turizmi iklim krizine karşı dünya turizmine yol gösterici olacak
17 Kasım 2022 - 02:17
Reklam
Reklam
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hayata geçirdiği program, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından yürütülüyor ve tıpkı güvenli turizm çalışmasında olduğu gibi denetleme ve sertifikasyon sistemi uygulanıyor.

Sürdürülebilirlik standartlarının en üst akreditasyon kuruluşu olan Global Sustainable Tourism Council (GSTC) ile işbirliği anlaşmasına imza atan Türkiye ve GSTC sürdürülebilir turizm alanında ilk defa hükümet nezdinde ulusal bir program geliştirmek üzere anlaşma yaparak dünyaya örnek olurken 61 tesis bu sertifikayı almak adına ön denetim aşamasında bulunuyor.


GSTC sürdürülebilir konaklama kriterleri baz alınarak hazırlanan Yeşil Turizm Sertifikasyon Programı (TR-I) çevre, kültürel değerlerin korunması, çalışma ekosistemi, cinsiyet eşitliği gibi alanları kapsayan hedefler içeriyor. İlk aşama olan Green (Yeşil) Türkiye ile 2023 yılı sonuna kadar GSTC kriterlerine yüzde 30 uyum hedeflenirken Green&Blue (Yeşil ve Mavi) Türkiye aşamasıyla 2025 yılı sonuna kadar hedeflere yüzde 70 uyum amaçlanıyor. Sustainable (Sürdürülebilir) Türkiye aşamasıyla ise 2030 sonuna kadar tüm uyumun gerçekleştirilmesi hedeflenirken tüm kriterlere uyum sağlayan turizm işletmeleri 2030’u beklemeden sertifikalarını alabiliyor.


Uluslararası seyahat gerçekleştirenlerin yüzde 87’si sürdürülebilir turizm çerçevesinde seyahatlerini yapmak isterken tatilcilerin üçte ikisi çevre dostu turizm tesislerinde konaklama eğiliminde. Küresel seyahat ve turizm endüstrisinde karbon emisyonlarını 2050’ye kadar sıfırlamak için eylem planı oluşturulurken, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) de 2050’ye kadar net sıfır hedefine ulaşmayı taahhüt ediyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum