• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Koca'dan 'Tam Kapanma' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından aşılama ve tam kapanma uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Koca'dan 'Tam Kapanma' açıklaması
20 Ağustos 2021 - 13:24
Reklam
Reklam
Aşı konusunda bir sıkıntılarının olmadığını, aşının etkili olduğunu gördüklerini belirten Bakan Koca her geçen gün aşılamanın da yoğun bir şekilde yapıldığını, son 1 aylık zaman diliminde Türkiye'nin dünyada, genelde ilk 3 ülke içinde nüfus başına aşının yapılabilir olduğu kimi zaman birinci, kimi zaman ikinci, kimi zaman üçüncü ülke konumunda olduğunu söyledi.

Türkiye'nin geçtiğimiz günlerde Amerika'nın en az 1 doz aşı olan 18 yaş üstü aşılanmış kişileri geçtiğini vurgulayan Bakan Koca aşılamada bir sorun olmadığını, vatandaşın bugüne kadar çocuklarına yüzde 98 oranında 13 farklı aşıyı yaptırabildiği ve bu anlamda bir direnç görmediklerini söyledi.


Delta varyantının her geçen gün yoğunlaştığını belirten ve vaka sayılarının hareketliliğin çok artması ve tedbirlere uyumun azalmasından dolayı arttığına dikkat çeken Bakan şunları söyledi:


''Varyant değişikliği söz konusu. Şu an Delta varyantı Türkiye'de yüzde 90'ı geçti. Delta Plus'ta giderek artmaya başlıyor. Bu varyant değişikliği toplumda bulaşıcılığın daha da yoğunlaştığı anlamına geliyor. En az 1 doz aşı olan öğretmenler yüzde 81,2 dozunu tamamlamış öğretmenler ise yüzde 66. Öğretmenlerin aşı olma oranları Türkiye ortalamasının üzerinde. Aşı olmayan öğretmen kalmayana kadar çalışmalar devam edecek. Biz ön planda 12 yaş üzeri olan çocuklarımızın riskli bir durumu ve kronik bir rahatsızlığı söz konusu ise aşılanmalarını öneriyoruz. 15 yaş ve üstü de yine ailenin onayıyla talebi halinde yaptırıyoruz. Yurt dışına gidişler için ek doz gündeme gelmişti. Ek bir aşı gerekmiyor.


Aşı olan kişilerin 2 dozu inaktif ise 3. doz aşının gerektiğini ifade eden Bakan Koca BioNTech için şu an 3. bir aşıya ihtiyaç olmadığını ancak sekiz ay sonra koruyuculuğunun azaldığını İsrail'den bildiklerini hatırlattı. Şu ana kadar ek 3. bir doza ihtiyaç görülmediğini fakat önümüzdeki süreçte ne zaman gerekli olduğunu söyleyeckerlini belirten Bakan Koca yeni dönemde tam kapanma olmayacağını da belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum