Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bilim Kurulu önerdi! Aşı yaptırmayanlara yasaklar geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında vaka sayılarının seyri, aşı programı ve Kurban Bayram tedbirleri görüşüldü.

  • Reklam
Bilim Kurulu önerdi! Aşı yaptırmayanlara yasaklar geliyor
17 Temmuz 2021 - 16:46
Reklam
Doğu ve Güneydoğu illerindeki aşılama oranının düşük kalması konusu masaya yatırıldığı toplantıda Bilim Kurulu üyelerinin, aşılama oranını artırmak için önerilerini sunduğu belirtildi.

Covid-19 ile mücadelede çok önemli olan aşılamanın daha da yaygınlaşması için önemli olduğu değerlendirilen önerinin Kabine Toplantısı'nda değerlendirileceği kaydedildi.


Toplantı sonunda maç, tiyatro, sinema ve AVM'lerin yanında kalabalık ve kapalı ortamlarda yapılan toplantı, düğün, kına, konser, kongre, dernek toplantısı gibi etkinliklere aşı olmayanların alınmaması önerisi öne çıktı. 


Bazı ülkelerde de aşılanma oranını artırmak için benzer uygulamalara gidiliyor. Mart ayında Yeşil Geçiş uygulamasının başlatıldığı İsrail'de aşılanmış ya da hastalığı atlatmış kişiler Yeşil Geçiş adı verilen aşı kimliği restoranlara, kafelere, spor merkezlerine girebildi. Nisan ayında Coronapas uygulamasının başlatıldığı Danimarka'da bu aşı kimliğini aşılanmış, hastalığı atlatmış ya da son 72 saat içinde PCR testi sonucu negatif kişiler alabiliyor ve kafelerin ve restoranların kapalı bölümlerine kabul ediliyor, futbol maçlarını stadyumda izleyebiliyor. Avusturya ve İsviçre'de de aşılanmış, hastalığı atlatmış ya da test sonucu negatif kişilere yönelik benzer uygulamalar başlatıldı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Cahit
    1 yıl önce
    2 aşısınıda olup hemde alman bu vatandaş şimdi koronaya yakalandı buna ne diyeceksiniz bunu çok merak ediyorum.