• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bodrum'un artık verecek bir şeyi kalmadı, son kamusal araziler ranta kurban edilmesin!

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Bodrum’da barınmadan doğa tahribatına, yapılaşmadan kıyı işgallerine kadar pek çok sorun mevcut.

  • Reklam
Bodrum'un artık verecek bir şeyi kalmadı, son kamusal araziler ranta kurban edilmesin!
21 Ağustos 2022 - 11:17
Reklam
Reklam
Reklam
Yerleşik nüfusu yaklaşık 300 bin olan, yaz aylarında ciddi bir hareketlilik yaşanan ve nüfusu pandemi döneminde 1 milyonu bulan, büyük şehirlerden göç alan ve son dönemde de ev kirası, lahmacun fiyatı, plaj giriş ücreti gibi kalemlerde fahiş rakamlarla gündeme gelen Bodrum, turizm beldeleri içinde en çok tercih edilen yerlerden biri olmayı sürdürüyor.

Ancak Bodrum gerek nüfus artışı gerekse de orman içlerine yayılan yerleşim yerleri ile doğal güzelliğini ve dokusunu kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Bunlara karşı Bodrum’un acil bir koruma eylem planına ihtiyaç duyduğunu belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Bodrum kıyılarında işgallerin artması, kamu arazilerinin özelleştirilerek imara açılması, doğadaki tahribatın etkileri ve Cennet Koyu’nda belediyenin tavrı gibi pek çok konuda açıklamalarda bulundu.


Hedeflerinin 1 milyon turist olduğunu, şu an itibariyle 650 bin rakamlarında olduklarını belirterek bu rakamların hedeflerinin altında bir rakam ama sezon sonunda 1 milyon hedefini yakalayacaklarını kaydeden Başkan Aras yerli turist açısından bekledikleri gibi bir süreç olmadığını, 2022 yılında ciddi ekonomik sıkıntılar yaşandığını, enflasyona bağlı olarak fiyatların birden arttığını belirterek bu durumun ister istemez yerli tatilcileri etkilediğini bu yüzden de bölgede yerli turist açısından sorun olduğunu söyledi. Yabancı turistler açısında şu an bir sorun olmadığını, geçtiğimiz senelere göre, bu sene talebin ve ilginin yoğun olduğunu söyleyen Aras şöyle devam etti:


''Yanı başımızdaki yerler, bizden daha fazla turist ağırlıyor. Hırvatistan veya İtalya, 2,5 milyon turist ağırlıyor. Çünkü bu yerlerde bütün yıla yayılmış bir turizm var. Biz ise sadece 4 veya 5 ay açığız. Sezonu yıla yaydığınızda kaynaklar sürdürebilir oluyor, nitelikli personel çalışıyor. Ama 6 ay çalıştır sonra kapat durumu, turizmin sürdürülebilirliğini zorlaştırıyor. Kongreler yapıyoruz, fuarlar gerçekleştiriyoruz, kültür sanat etkinliklerine imza atıyoruz insanlar sadece eğlendiğimizi sanıyor. Oysa bütün bu çalışmaları, turizmin geliştirilmesi için yapılan çalışmalar olarak ele alıyoruz.''

Türkiye’de turizm gelirleri açısından Antalya'nın birinci, İstanbul'un ikinci, İzmir'in de üçüncü sırada olduğunu, Muğla'nın bu sıralamada dördüncü konumda olduğunu hatırlatan Başkan Aras Bodrum'un bu payda önemli bir yere sahip olduğunu ancak bu rakamların yukarıya çekilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

''Bodrum’da, kamu mallarının elde tutulması, özelleştirilmemesi lazım. Bunların vasıflarının korunması lazım. Şimdi size örnek veriyorum; Gökçebel’de, Cennet Koyu’nda, Ortakent’te özelleştirilen büyük parseller var. Bu alanlarda süreç şöyle ilerliyor: Özelleştirme İdaresi Başkanlığı plan yapıyor, Turizm ve Kültür Bakanlığı veya Çevre Şehir Bakanlığı imara açabiliyor. Bu yolla büyük arazilerimiz imara açılmış oluyor. Arazilerin satışları yapıldıktan sonra biz alan insanlarla karşı karşıya geliyoruz. İtirazımız buna. Oysa satan veya alanın hiçbir suçu yok. Tabi satıldıktan sonra zaten imara da açılmış oluyor, bizim hukuken yapacağımız bir şey kalmıyor artık. Biz burada kişisel davranmıyoruz, yatırımcıyla bir sorunumuz yok. Burada yöntem hatası var ve biz buna itiraz ediyoruz. Bir diğer itirazım da kamu arazilerimizin korunmamasına yönelik. Özellikle kıyı bölgelerindeki kamu arazilerini korumak zorundayız. Çünkü insanların kıyılardan yararlanması zorlaşıyor. Zaten Bodrum Yarımadası'nda her bastığınız yerde ya tarihi eser ya da endemik bir bitki türü ya da biyoçeşitlilik var. Burası çok özel bir yarımada, buraları ranta kurban etmeyelim istiyoruz. Zaten özel mülkler yapılaşıyor. Bari son kamusal araziler korunsun.''

Bodrum'da büyük bir sermaye tahakkümü olduğunu, Bodrum’da özelleştirmelerin yapıldığını ve geniş halk kitlelerinin mülksüz kaldığını vurgulayarak maden alanlarının açıldığını, zeytinliklerin yok olduğunu kaydeden Başkan Aras bir tarafta rant ve para olduğunu, öbür tarafta halkın yaşam alanları olduğunu, sermayenin sonuçta parasını değerlendirmek ve yatırım yapmak istediğini ancak Bodrum’un artık verecek bir şeyi kalmadığinı ve acil koruma eylem planına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Bodrum’un gidişatının iyi olmadığını belirten Başkan Aras var olan sorunlarla mücadele ederken, her zaman diğer taraftan yeni sorunlar ortaya çıktığını, Bodrum’un o doğal görüntülerinin ve yeşilinindeki tahribatın son dönemde daha da hızlandığını söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum