Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Çiftçi turizmci oldu! Yeni trend ekmeli biçmeli tatil

Tarımsal üretimin her aşamasını deneyimleme imkanı sunan agro turlara olan talep pandemiyle birlikte yükselişe geçti.

  • Reklam
Çiftçi turizmci oldu! Yeni trend ekmeli biçmeli tatil
10 Nisan 2022 - 09:39
Reklam
Bir yandan tatil yapıp, diğer yandan üretime katkı sunma imkanı sağlayan agro turizm, pandemi ile birlikte şehir hayatından bunalanların tercihi olmaya başlarken turistlerin hem tatil, hem de üretim yaptığı turlar hem çiftçiye hem seyahat acentalarına hem de tüketiciye kazandırıyor.

Dünya genelinde her yıl 200 bin kişinin katıldığı tarım turları Türkiye'de de yeni girişim alanlarının doğmasını sağlarken seyahat acentaları tatil rotalarına köy ve çiftlikleri ekleyerek tarlasında ürün ekip biçen köylünün evinin bir odasını turistlere kiralayarak ve mahsulünü turistlere satarak yeni gelir kapıları oluşturmasını sağladı.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın verdiği bilgilere göre TÜRSAB'a bağlı 120 seyahat acentası agro turizmle ilgilenirken, 20 acenta da doğrudan bu alanda çalışıyor. Türkiye'de seyahat acentalarının agro turizm alanında yoğunlaştığı destinasyonlar arasında Hatay Samandağ ve Kastamonu öne çıkarken Alanya ve Mersin'deki çiftliklerde de agro turizm yapılıyor.


Ortalama 10-12 kişilik küçük grupların katılımıyla agro turizm kapsamında yapılan tarım turları içinde Kars'ın Boğatepe Köyü'ne peynir turları, Ege'ye mandalina ve zeytin hasadı turları, Karadeniz'e fındık toplama turları, Malatya'ya ise kayısı ve üzüm turları dikkat çekiyor. Türkiye'de bu yıl 1 gece 2 günlük bir tarım turunun ortalama fiyatı 1000 ile 1500 TL arasında değişiyor. TÜRSAB Türkiye'de tarım turizmini geliştirmek için Balıkesir Zeytin Kültür Yolu Projesi, Gastro Tren Projesi, Kastamonu Elma Kültür Yolu Projesi, Hatay Agro Turism İnfo Gezisi, Bursa Agro Turizm İnfo Gezisi gibi projeler düzenliyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum