Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Gezi, Kent Konseyi Başkanı'nın seyahat şirketinden ödemeler belediye kasasından!

Belediye Başkanı ve 6 milletvekilinin de aralarında bulunduğu 23 kişinin katıldığı gezinin ve otel, yemek ve araç kiralama paralarının belediye tarafından ödendiği ortaya çıktı.

  • Reklam
Gezi, Kent Konseyi Başkanı'nın seyahat şirketinden ödemeler belediye kasasından!
10 Nisan 2022 - 02:16
Reklam
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) ödül almadığı halde ödül aldığını duyurması skandalıyla hafızalara kazınan Bursa Osmangazi Belediyesi’nin harcama kalemleri ortaya çıktı.

Osmangazi Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyesi Sefa Yılmaz’ın, belediyenin Denetim Komisyonu Raporu’na karşı hazırlandığı şerh raporunda ''Denetim Komisyonu çalışmaları sırasında yaptığım incelemeler neticesinde kamu zararı oluşmasına neden olduğu görüşünde olduğum harcamaların yapıldığını tespit ettim.'' ifadelerini kullanırken belediyenin en dikkat çeken harcamalarının başında Özel Kalem Müdürlüğü’nün 27 Ekim 2021 tarihli ve 192 bin 611 TL’lik faturası geldi.


Osmangazi Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyesi Sefa Yılmaz’ın şerh raporda bu harcamanın ödemesinin Diyarbakır, Mardin, Siirt, Van, Ağrı, Muş ve Bingöl’ü ziyaret programı çerçevesinde Seyahat Rehberi Turizm Şirketi’ne yapıldığı, bu geziye AKP'li Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile üç kişilik belediye personelinin yanı sıra AKP Bursa Milletvekilleri Muhammet Müfit Aydın, Ahmet Kılıç, Osman Mestan, Refik Özen, Zafer Işık, Hakan Çavuşoğlu ile koruması ve Osmangazi Kent Konseyi Başkanı Erol Bodur'un da katıldığı belirtildi.


Bu gezi organizasyonu için ödeme yapılan Seyahat Rehberi Turizm Şirketi’nin ortağının ise Bursa Osmangazi Belediyesi gezisine de davet edilen Osmangazi Kent Konseyi Başkanı Erol Bodur olduğu belirtildi.


Ayrıca düzenlenen geziye katılan milletvekillerinin ve belediye yetkililerin gittikleri kentin en lüks otellerinde kaldıkları ve gezi esnasında bir binek araç, bir minibüs ve bir de lüks minibüs kiralandığının belirtildiği raporda yer alan bilgilere göre, geziye katılan tam 23 kişinin uçak bileti, transfer giderleri ve 6 günlük yemek ve otel giderleri olan toplam 192 bin 611 TL Osmangazi Belediyesi’nin kasasından ödendi.

Osmangazi Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyesi Sefa Yılmaz tarafından hazırlanan şerh raporda bu harcamanın mevzuata aykırı olduğu ve kamu zararı oluşmasına neden olunduğu belirtilirken şu ifadelere yer verildi:

''Siyasi partiler milletvekillerini muhtelif illere görevli olarak gönderebilirler. Ancak bu seyahatlerinin giderlerini ya o siyasi partinin genel merkezi ya da milletvekilinin kendisi karşılar. Söz konusu gezinin bedelinin belediyemizce karşılanması ile kamu zararı oluşmasına neden olunduğu görüşündeyim. Ayrıca, bu harcamanın Cumhurbaşkanlığı’nın Tasarruf Tedbirleri Genelgesi'ne de aykırı olduğu görüşündeyim.''

Sayıştay denetimleri sonucunda 2019 ve 2020 yıllarında da Osmangazi Belediyesi’nde yüklü miktarda usulsüz harcamalar yapıldığının tespit edildiğini, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın 2019 yerel seçimlerinde, şahsi seçim harcamalarının 1 milyon 971 bin TL’lik kısmını belediye ödettiğinin Sayıştay tarafından tespit edildiğini belirten şerh raporunu hazırlayan CHP’li Meclis Üyesi Sefa Yılmaz şimdide hukuka aykırı olmasına rağmen yapılan gezilerin bedellerinin belediye yani vatandaşa ödetmesininin kabul edilmesinin mümkün olmadığını, söz konusu harcamaların başta Cumhurbaşkanlığı’nın Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ne de aykırı olduğunu söyledi. Dündar ayrıca usule aykırılığını tespit ettiği tüm harcamaları Sayıştay’a bildirip denetim talep edeceğini de belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum