Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan turizm sektörüne destek müjdesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan esnaf ve sanatkarlarla katıldığı iftar programında yaptığı konuşmada turizm sektörüne yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan turizm sektörüne destek müjdesi!
14 Nisan 2022 - 20:32
Reklam
Esnaf ve sanatkarlarla katıldığı iftar programında açıkamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ihracata dönük yatırımlara yerli makine kullanımı, kısmi yurt dışı finansmanı ve bölgesel teşviklere ilave olarak yıllık yüzde 9’a varan faiz oranı ile Türk Lirası cinsinden uzun vadeli finansman imkanı getirileceğini söyledi.

Esnaf ve sanatkarların ahilik geleneğinin bugünkü temsilcileri olduğunu belirten Cumhrubaşkanı Erdoğan binlerce yıllık birikimi ile esnaf ve sanatkarın daima bu toprakların harcı olmaya devam ettiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Esnafımız her zaman haktan yana olmuş, bulunduğu mahallenin ve sokağın vicdanını temsil etmiştir. Bugün birçok ülkede en derin şekilde yaşandığını gördüğümüz sosyal adaletsizliğin, vicdanları yaralayan görüntülerin bizim milletimiz içinde kök salamamasının içinde işte bu anlayış vardır. Mesela bunun son örneğini koronavirüs salgını döneminde hep birlikte gördük, yaşadık. Bu süreçten olumsuz etkilenen kesimlerin başında esnaf ve sanatkarımız geliyordu. Devlet olarak verdiğimiz desteklerle bu zorlu dönemde sizlerin yanında olmaya çalıştık.''


Salgının etkilerinin azalmasıyla yeniden ekmek teknesi başına geçen esnaf ve sanatkarın ihtiyaçlarla göre yeni araçlarla desteklemeyi sürdüreceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:


''Esnaf ve sanatkarımızın da kendi yaşadıkları sıkıntılara rağmen çevredeki herkese el uzattıklarını, yardımcı olduklarını, imkanlarını bölüştüklerini biliyoruz. Çeşitli işbaşı istihdam projeleriyle özellikle gençlerimizin hem meslek öğrenmelerini hem de kazanç sahibi olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. KDV sadeleştirmeleriyle bir yandan vatandaşlarımıza daha hesaplı ürün satışını temin ederken bir yandan da esnafımızın işini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Amacımız esnaf ve sanatkârımızla rekabet etmek değil sizlerin de şikayetçi olduğu piyasadaki fahiş fiyat hareketlerini kontrol altında tutmaktır.''

İnternet üzerinden satış yapan e-ticaret platformlarına da çeki düzen verileceğini belirli sınırlamalar getireceklerini, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere verdikleri destekleri artırarak çeşitli istihdam projeleriyle özellikle gençlerin meslek öğrenme ve kazanç sahibi olmasını sağlayacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan ihracata dönük yatırımlar ve döviz kazandırıcı turizm faaliyetleri ile ilgili de bir müjdeyi paylaşarak konuşmasının devamında şunları söyledi:

''İhracata dönük yatırımlara yerli makine kullanımı, kısmi yurt dışı finansmanı ve bölgesel teşviklere ilave olarak yıllık yüzde 9’a varan faiz oranı ile Türk Lirası cinsinden uzun vadeli finansman imkanı getiriyoruz. Benzer bir uygulamayı turizm sektöründe de hayata geçirerek döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yüzde 9’a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk Lirası finansmanı sağlıyoruz. Proje finansmanı prensipleriyle harcama mukabili ve belge karşılığı kullandırılacak bu krediler için 100 milyar lirası ihracat, 50 milyar lirası turizm için olmak üzere toplamda 150 milyar liralık bir kaynak ayırdık.''

Cumhurbaşkanı Erdoğan kredi paketinin KOBİ’ler için 250 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 1,5 milyar lira limiti olan, yüzde 9’a varan yıllık faiz oranı ve 2 yılı ödemesiz, 3 ila 10 yıl arası vadeyle kullandırılacağını belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum