Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmciye nakit desteği yerine sektör dışı kullanıma kapalı kredi kartı verildi!

Artan maliyetler nedeniyle zorda olan turizmciler, Kredi Garanti Fonu’ndan destek kredisi talep etti

  • Reklam
Turizmciye nakit desteği yerine sektör dışı kullanıma kapalı kredi kartı verildi!
09 Nisan 2022 - 05:54
Reklam
Artan maliyetler nedeniyle zorda olan ve Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) destek kredisi talep eden turizmcilere destek adı altında işletmenin yıllık cirosuna göre limiti belirlenen ve sektör dışı kullanımı da yasak olan kredi kartı verilirken duruma şaşıran turizmciler duruma tepki göstererek borç batağı uyarısı yaptı.

Turizmciler, enerji, gıda, ulaşım gibi artan maliyetler ve Ukrayna’ya yönelik Rusya operasyonu nedeniyle bu dönemde de pandemi döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimiyle, KGF ile bankalar aracılığıyla turizmcilere sunulan benzer kredi desteği beklerken fon bünyesinde bulunan bankalar tarafından verilen kredi kartı ile ne yapacağını düşünüyor. İşletmenin yıllık cirosuna göre limiti belirlenen kartlar bankalar tarafından verilen kredi kartıyla aynı faiz oranına ve işleve sahip ve verilen kredi kartının sektör dışı kullanımı da yasak. Yani hazine garantili bu karta sahip olan bir işletmecinin bu kart ile işletmesine mobilya veya alkol alması mümkün değil.


Turizmcilere pandemi döneminde olduğu gibi kredi ya da nakit desteği yerine kredi kartı verilmesini eleştirerek otel ve işletmelerin yeni sezon öncesi nakit sıkıntısı çektiğine dikkat çeken Bodrum Turistik İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (BOYDER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''İşletme ve otellerimiz bu sorunun çözümü için de bizlere başvurdu. Nakit sorunun çözümü için Kredi Garanti Fonu’ndan destek kredileri talebimiz oldu. Lakin nakit para desteği  yerine işletmelere kredi kartı verildi. Bana da kredi kartı verildi. Verilen kart, belli özel şartlara tabi utulmuş durumda. Bu durum bizleri şaşırttı. Otelciler adına üzüldük. Kredi kartı yerine nakit destek beklentimiz vardı. O kartla bazı sektörlere kısıtlama getirilmiş. Bu konuda otelciler sorunlar yaşayacaklar.''


BOYDER olarak çözüm arayışında olacaklarını belirten Başkan Ömer Faruk Dengiz gelinen noktada otellerin doğru politikalar izlememeleri durumunda batacaklarını vurguladı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum