Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünya Turizm Örgütü açıkladı! İşte turizm gelirleri dibi gören ülkeler

Koronavirüs salgını küresel turizm sektörünün tarihinde gördüğü en büyük krizi yaşamasına neden oluyor.

  • Reklam
Dünya Turizm Örgütü açıkladı! İşte turizm gelirleri dibi gören ülkeler
21 Ağustos 2021 - 00:37
Reklam
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı ile Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından yayımlanan rapora göre 2021 yılı sonuna kadar küresel gayri safi yurt içi hasılada turizme bağlı olarak 4 trilyon dolardan fazla kayıp öngörüldü.

Aynı raporda gelişmekte olan ülkelerin küresel gayri safi yurtiçi hasıladaki tahmini kayıpların yüzde 60'ını oluşturacağı belirtilirken bu süreçte en büyük darbeyi turizm gelirlerinin GSYİH’deki payı yüksek olan yoksul Asya, Afrika ve Orta Amerika ülkelerinin aldığı tahmin ediliyor. Seyahat kısıtlamalarının küresel turizm sektöründe büyük bir krize sebep olması sonucunda yoksul ülkelerde turistsiz geçirilen ikinci sezon yüzünden pek çok kişi işini ve gelirini kaybetmiş durumda.


Pandeminin turizm gelirlerini vurduğu ülkelerden birisi olan Nepal’de turizm, yılda yaklaşık 1,3 milyon kişiye istihdam kaynağı sağlayan bir sektör. Nepal’de yıllık yaklaşık 750 milyon dolarlık değer üreten turizm sektörü aynı zamanda yoksul ülke ekonomisinin temel dayanaklarından biri. Koronavirüs salgınından önceki yıl Nepal’e gelen turist sayısı 1,2 milyon iken 2020 Nisan ayından yıl sonuna kadar Nepal’e gelen ziyaretçi sayısı yalnızca 9 bin 417 olarak kayıtlara geçti. Turizm sektörünün her yıl sonbahar aylarında zirve yaptığı Nepal’de 2021 yılına ilişkin beklentiler de delta varyantı ve vaka sayılarının artması nedeniyle boşa düştü.


Tek umudu aşı olan Nepal'de Turizm Kurulu Başkanı Dhananjay Regmi aşılamanın kendileri için umut olabileceğini, hükümetin aşı sağlayabilmesi durumunda Nepal’i Dubai ve Maldivler’de olduğu gibi açabileceklerini söyledi. Ancak Nepal’de şimdiye kadar nüfusun sadece yüzde 10’u tam aşılandı.


Koronavirüs salgınında turizm sektörü dibe vuran bir diğer ülke olan Orta Amerika ülkesi Bolivya'da 2019’da yaklaşık 1,5 milyon yabancı ziyaretçi gelirken geçen yıl sadece 375 bin turist geldi. Ülke genelinde pek çok turizm tesisi ve işletme iş olmadığı için kapandı. Virüsle yaşamak zorunda olduklarını ve kilit altında kalamayacaklarını söyleyen Bolivya Turizm Bakan Yardımcısı Eliana Ampuero salgının insan olmanın doğasını değiştirmek zorunda olmadığını söyledi.

Turizm gelirinin ülke ekonomisinde çok önemli bir yeri olan ve durumun parlak olmadığı Tacikistan’da 2019’da 1,2 milyon ziyaretçiden yaklaşık 250 milyon dolar gelir elde edilirken geçtiğimiz yıl bu sayı 350 bine düştü. Yetkililerse bu ziyaretçilerin çoğunun turist olmadığını açıkladı. Turizmsiz ikinci sezonunu geçiren ve yılda yaklaşık 800 bin turistin ziyaret ettiği Afrika ülkesi Malavi turist sayısı  geçtiğimiz yıl yüzde 75 düştü. Malavi’de turizm sektöründe çalışan 35 bin kişinin işini kaybettiği belirtildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum