Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmde 20 milyar dolar hedefi tehlikeye girdi! Zor günler kapıda

Turizm sektörünü devam eden yangınlar ve İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listede tutmaya devam etme kararıyla daha da zor günler bekliyor.

  • Reklam
Turizmde 20 milyar dolar hedefi tehlikeye girdi! Zor günler kapıda
05 Ağustos 2021 - 14:57
Reklam
Türkiye ekonomisinin temel dinamiklerinden birini oluşturan ancak pandemi nedeniyle hala gelirlerde 2019 rakamlarının çok altında seyreden turizm sektörünü, önemli destinasyonlarda devam eden yangınlar ve İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listede tutmaya devam etme kararıyla daha da zor günler beklerken özellikle Güney Ege bölgesinde 8 gündür devam eden yangınlar nedeniyle ileriye dönük rezervasyonların iptal olduğu, mevcut turistlerin de erken çıkış yapması nedeniyle otellerin büyük oranda boşaldığı belirtiliyor.

Pandemi öncesi 2019 yılında 2.5 milyonun üzerinde turist ile Türkiye’nin en büyük 3. pazarı olan İngiltere’nin Türkiye’ye seyahat sonrası 10 günlük zorunlu karantina uyguladığı ülkeler listesinde tutmaya devam etme kararı ise, en büyük pazarı İngiltere olan Güney Ege otelleri için yüksek sezonu tamamen kaybetmeleri anlamına gelen ikinci bir darbe oldu.


Pandemi, yangınlar ve İngiltere’nin son kararıyla birlikte Türkiye’nin bu sene için koyduğu 20 milyar dolarlık turizm geliri hedefinin de tehlikede olduğunu, oteller için sıkıntılı bir sürecin başladığını belirten Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:


''Yangınla birlikte ileriye dönük rezervasyonlarımız tamamen iptal oldu diyebilirim. Yeni gelen rezervasyon da hiç yok. Erken çıkışlarla beraber otellerimiz büyük oranda boşaldı. İngiltere pazarı açılır diye beklentimiz vardı. O da olmayınca sıkıntılı bir süreç başladı. İngiltere Güney Ege otellerini domine eden en büyük pazarımızdı. Bu karardan sonra bu seneyi kaybetmiş olarak görüyoruz. Eylül’de listede bir daha güncelleme olacak ama Eylül’e kadar otelcinin ayakta kalacağını zannetmiyorum..''


İngiliz turistlerin 2,3 ve 4. bant olarak ifade edilen denizden uzak otelleri tercih ettiğini, diğer turistlerin ise bu otelleri tercih etmediğini belirten ve bu nedenle özellikle bu otellerin en büyük darbeyi yiyeceğini belirten Bülbüloğlu ayrıca 3 ve 4. banttaki oteller muhtemelen bugün yarın kapanacağını, 1. bantın dolmadan 2. banttaki otellerin dolmadığını dolayısıyla bunların da işinin zor olduğunu söyledi.

Datça Belediyesi de otellerdeki yoğun rezervasyon iptallerinin ardından Twitter’dan rezervasyonlarınızı iptal etmeyin çağrısı yaparken çağrıda başta Marmaris ve Bodrum olmak üzere ekonomisi turizme dayalı ilçelerin çok büyük yara aldığı, pandemiden sonra bir de yangının vurduğu bu coğrafyayla böyle de dayanaşılabileceği vurgulandı.

Bu yıl için hedeflenen 20 milyar dolarlık turizm gelirinin tehlikeye girdiğini, bu hedefe ulaşmanın mümkün görünmediğini belirten eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''20 milyar dolar turizm geliri demek 25 milyon kişi gelecek demek. Nerede bu insanlar? Bütün varsayımlar hayal. Pandemiden sonra şimdi de ormanlar yandı. Bu yangınlar turistleri rahatsız eder, gitmezler. Yangın tehlikesi nedeniyle insanlar otellerden çıkarılıyorlar, tahliyelerin turistlerde yarattığı stres var. Marmaris’e doğadan, yeşillikten hoşlananlar geliyordu. Şimdi ormanlarımızı kaybetik. Bu kayıptan sonra Güney Ege’nin toparlanması 5 yıllık bir sürece yayılır. O bölgedeki en önemli etkinliğimiz mavi yolculuktu, kıyı turizmi yapıyorduk. O da bitti.''

Bakan Ersoy turizmdeki hedefi 25 milyon turist ve 20 milyar dolar gelir olarak açıklamış, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu da geçen hafta enflasyon raporu toplantısında bu yıl yaklaşık 20 milyar dolar turizm geliri beklediklerini söylemişti. Turizm gelirleri ilk çeyrekte 2.5 milyar dolar, ikinci çeyrekte 3 milyar dolar olmak üzere ilk altı ayda 5.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu hedefe ulaşılması için yılın ikinci yarısında 15 milyar dolara yakın turizm geliri elde edilmesi gerekiyor. Yabancı ziyaretçi sayısı ise ilk altı ayda 5.7 milyon oldu.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum