Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünyanın En İyi Şehirleri 2022 listesi belli oldu! Türkiye'den bir şehir listede

Dünyanın en iy şehirlerini ortaya koyan 2022 yılı listesi açıklandı.

  • Reklam
Dünyanın En İyi Şehirleri 2022 listesi belli oldu! Türkiye'den bir şehir listede
13 Temmuz 2022 - 06:39
Reklam
Ünlü seyahat, eğlence, yeme içme ve sanat dergisi Time Out tarafından dünyanın dört bir yanından editörler ve 20 bin kent sakinin katılımıyla bir anket oluşturuldu. Her şehrin kültürel özelliklerini göz önünde bulunduran Time Out'un listesinde şehirler yeme içme, kültür, gece hayatı açısından derecelendirilirken 2022'nin en iyi 53 şehri listesinde Türkiye'den de bir şehir var.

Ünlü şehir dergisi Time Out dünyanın en iyi şehirlerini sıralamak için 20 bin kent sakini ile konuştu. Son iki yıldır liste, şehirlerin pandemi sırasında nasıl toparladığına ve karantina sırasında hayatı nasıl katlanılır hale getirdiğine odaklanırken şimdi, iki yıllık seyahat kısıtlamalarının ardından dünya yeniden açıldı ve liste yeniden şekillendi. Bu yılki en iyi şehirler, gelişen gece hayatı, harika yiyecek içecekler, bolca sanat, kültür ve müzeleri olanlar. Yürünebilirlik, toplu taşıma, güvenlik ve sürdürülebilirlik gibi pratik şeyler listenin oluşmasında önemli yer oynadı. İşte 2022 yılında Dünyanın En İyi Şehirleri listesi...

1. Edinburgh 
İskoç başkenti, simge yapıları, mimarisi, onu yürüyerek keşfedilecek en güzel şehirlerden biri yapan güzel manzaralı noktaları ve sürekli gelişen yiyecek - içecek sahnesi ile bu yıl dünyadaki en iyi kent olmayı başardı.

2. Chicago 
İki yıl hayatı zehir eden pandemi boyunca bir açılan bir kapanan, kısıtlamalardan daha güçlü çıkarak dünyanın en eğlenceli şehri seçilen Chicago, birinci sınıf yemekler tatmak, Michigan Gölü boyunca güneşin tadını çıkarmak, ikonik sanat eserlerini görmek, farklı mahallelerde dolaşmak ya da tarihi gece kulüplerinde eğlenmek için ideal.

3. Medellin 
Bir zamanlar kötü şöhretli uyuşturucu baronu Kokain Kralı Pablo Escobar'ın eviydi. Ancak 2022'ye gelindiğinde Kolombiya'daki yeni giriş Medellin, iyi vakit geçirmek isteyenler için ziyaret edilecek yer.
4. Glasgow 
Listede ilk beşe girmeyi başaran ikinci İskoç şehri olma özelliğini taşıyan Glasgow, bu yıl dünyanın en dost şehri olarak tanımlanıyor.
5. Amsterdam 
Amsterdam sakinlerinin yüzde 89'luk kısmı, kendileri olabilecekleri bir şehir arayanlar için, kim olduğunuzu ifade etmenin dünyanın en kolay şehri diye düşünüyor ve dünyanın en ilerici ikinci şehri olan Amsterdam'dan başkasını aramayın diyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sakinlerin yüzde 100'ü, şehirlerinin etrafında bisiklet sürmenin kolay olduğu konusunda hemfikir.
6. Prag 
Time Out'a göre Prag, dünyanın en güzel üçüncü şehri. Yerlilerin yüzde doksanı şehirlerini güzel olarak görüyor ve yüzde 96'sı toplu taşımayla dolaşmanın kolay olduğunu söylüyor.
7. Marakeş 
Time Out'a ve sakinlerin yüzde 69'una göre Marakeş, insanlarla bağlantı kurması en kolay şehir olarak listede ilk sırada yer alıyor. Sadece arkadaş edinmek veya ilginç insanlarla tanışmak isteyenler için hala en üst noktada olan şehir, yeni arkadaşlar edinmek için ikinci, komşularınızı tanımak için bir numara.
8. Berlin 
Time Out, Berlin'i uygun fiyatlı ve gezinmesi kolay olarak tanımlarken yapılacak çeşit çeşit aktiviteler açısından ikinci sırada yer alan Berlin, aynı zamanda yerel halk tarafından en az pahalı olarak tanımlanan şehir.
9. Montreal 
Bu Kanada şehri, Time Out araştırmasında birinci sınıf yiyecek ve içecek sahnesine sahip olmasıyla övüldü.
10. Kopenhag 
Time Out'a göre gezginler, dünyanın en yeşil şehirlerinden birinin tadını çıkarmak istiyorlarsa aradıkları yer Danimarka'nın başkenti Kopenhag. Sürdürülebilirlik, yürünebilirlik ve rahatlık için dünyada ikinci sırada yer alan Kopenhag'da bisikletle dolaşmak son derece kolay ve keyifli.
11. Cape Town 
12. Madrid 
13. Manchester
14. Bombay 
15. Melbourne 
16. Taype 
17. Londra 
18. Porto 
19. Lyon
20. New York
21. Buenos Aires
22. Birmanya 
23. Stokholm 
24. Tokyo 
25. San Francisco 
26. Delhi
27. Toronto
28. Lizbon
29. Boston 
30. Mexico City 
31. Tel Aviv 
32. Paris
33. Kuala Lumpur 
34. Manila
35. Atina
36. Dublin 
37. Sao Paulo
38. Miami 
39. Barselona 
40. Dubai
41. Roma 
42. Los Angeles 
43. Akra, Gana
44. Singapur 
45. Abu Dabi 
46. ​​Sidney 
47. Auckland 
48. Rio de Janeiro 
49. Johannesburg 
50. İstanbul 
Galata Port'un açılışı, Time Out'a göre kentin bu yılki en önemli olaylarından biri oldu. İstanbulluların yüzde 97'si şehirlerinin asla sıkıcı olmadığını söylerken, yüzde 82'si yeme içme için harika bir seçim olduğunu ve yüzde 83'ü de çeşitlilik açısından eşsiz olduğunu ifade ediyor.
51. Bangkok 
52. Hong Kong
53. Doha 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum