Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

En güçlü pasaportlar listesi güncellendi! İşte Türkiye'nin sırası

Dünyanın en güçlü pasaportları sıralaması güncellendi.

  • Reklam
En güçlü pasaportlar listesi güncellendi! İşte Türkiye'nin sırası
31 Ocak 2022 - 17:45
Reklam
Güncellenen listede Asya ülkelerinden Japonya ve Singapur ilk basamaktaki yerlerini korurken ikinci sırayı Almanya ve Güney Kore paylaştı.

Japonya ve Singapur vatandaşları geçen yıl olduğu gibi 192 ülkeye vizesiz ya da ülkeye giriş sırasında verilen vize ile seyahat edebiliyor. Güney Kore ve Almanya 190 ülke ile ikinci, İtalya, Finlandiya, İspanya ve Lüksemburg ise 189 ülke ile üçüncü sırada yer aldı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) verilerine dayanarak hazırlanan The Henley Passport Index'e göre sıralamanın en son sırasını 111. basamaktaki Afganistan alırken 2010'dan beri son sırada bulunan ülke vatandaşları sadece 26 ülkeye vizesiz kabul ediliyor. Sondan ikinci sırayı 28 ülke ile Irak, üçüncü sırayı ise 29 ülke ile Suriye aldı.


2014 yılında listenin zirvesinde yer alan Amerikan ve İngiliz pasaportları bu yıl İsviçre, Norveç, Yeni Zelanda ve Belçika ile birlikte 6'ncı sırada yer alabildi. Endeks'te dikkat çeken bir diğer gelişme de sıralamanın tutulduğu 2006 yılından beri birçok Asya ülkesinin üst sıralara tırmanması oldu.


Güncellenen 199 ülkelik listede Türkiye 2021 yılına göre vizesiz seyahat edilebilen ülke sayısı değişmese de 7 basamak yükselerek 50. sırada yer aldı.


Ülkeler arasındaki dengesizlik listenin en üstündeki ve en altındaki ülke vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildikleri ülke sayıları arasındaki farkla ölçülüyor. Buna göre Japonya ve Singapur'un vizesiz seyahat edebildikleri ülke sayısıyla Afganistan arasında 166 ülke farkı bulunuyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından sağlanan özel verilere dayanan Henley Pasaport Endeksi, 2006'dan beri dünyanın en seyahat dostu pasaportlarını düzenli olarak takip ediyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum