Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

2022 yurt içi turizm beklentileri açıklandı! İşte tatile çıkacakların oranı

Ekonomik krizin etkileri ile vatandaşın geliri temel ihtiyaç ürünlerine bile yetmekte zorlanırken, yüksek fiyatlarla memleket ziyaretleri ve tatil hayalleri suya düştü.

  • Reklam
2022 yurt içi turizm beklentileri açıklandı! İşte tatile çıkacakların oranı
20 Haziran 2022 - 02:20
Reklam
Yaz dönemi ile birlikte kur farkından dolayı yabancıların uygun fiyatlara tatil yaptığı sahiller için Türkiye’de yaşayanlar plan dahi yapamazken her 100 kişiden 70’i tatil planlamadığını memleketini ziyarete gideceklerle birlikte seyahate çıkacakların oranı yüzde 24.7 oldu.

Metropoll araştırma şirketinin 2022 Yurt İçi Turizm Beklentileri araştırmasına göre, yüzde 10’luk bir kesim memleket ziyareti planı yaptığını aktarırken tatil beldesine gidebileceğini açıklayanların oranı ise yüzde 12.8’de kaldı. Gelir dağılımı arasındaki uçurumun tatil planlarında da görüldüğü bu dönemde yurt dışında tatile çıkabileceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 1.6’da kaldı.


2022 Yurt İçi Turizm Beklentileri araştırmasının sonuçlarında seyahate çıkacağını açıklayanların yarısı tatile çıkması durumunda nerede kalacağı konusunda henüz bir fikrinin olmadığını belirtirken araştırmada tatil yapmayı planlayanlara bunun için ayırdıkları ortalama bütçe de soruldu. Sonuçlara göre tatil yapacakların yüzde 23’ünün tatil bütçeleri 4.000 TL’nin altında kalırken, yüzde 27’sinin ise 10 bin TL’nin üstünde. 4.000 TL ile 6.000 TL arasında bütçe harcayacakların oranı ise yüzde 16.5 oldu. Bu veriler ile seyahate çıkacağını açıklayan yüzde 24.7’lik kesimin ortalama bütçesi ise 8.000 bin TL’de kaldı.

Türkiye’de yapılan bu araştırmaya karşılık ABD’deki tatil beklentilerini ve planlarını ortaya koyan Deloitte’un 2022 Yaz Tatili Araştırması'nın sonuçlarına göre Amerikalıların yarısı bu yıl tatil planı yaparken katılımcıların yüzde 50’ye yakınının seyahat planladığını ve bunların yüzde 49’unun tercihinin de Avrupa olduğunu ortaya koyan araştırma sonuçlarına göre her 10 katılımcıdan altısı bu yaz seyahat etmeyi planlarken, yüzde 46’sı otel gibi alanlarda ücretli konaklama yapacaklarını belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum