Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünyanın Nazar Boncuğu'ydu! İşte turizme kazandırılması beklenen Meke Gölü'nün son hali

Konya'nın Karapınar ilçesinde bulunan ve Dünyanın Nazar Boncuğu olarak bilinen Meke Gölü tamamen kurudu.

  • Reklam
Dünyanın Nazar Boncuğu'ydu! İşte turizme kazandırılması beklenen Meke Gölü'nün son hali
26 Nisan 2020 - 16:03
Reklam

Konya'nın Karapınar ilçesinde bulunan, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelen kraterin zamanla suyla dolması ile oluşan ve Dünyanın Nazar Boncuğu olarak bilinen Meke Gölü tamamen kurudu. 

 

5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelen kraterin, zamanla suyla dolması ile oluştu. 9 bin yıl önce ise gölün ortasında ikinci bir patlamanın olması ve buranın da suyla dolması sonucu son şeklini alan, yeraltı su kaynaklarından beslenen ve suyu tuzlu olan Meke’nin ortasında, 50 metre yükseklikte volkan konisi bulunuyor.

 

Daha önce 12 metre derinliğinde su bulunan Meke Gölü, yıllardır süren kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu yeraltı su seviyesinin sürekli düşmesi nedeniyle kurudu. Şuan gölün sadece bir kısmında, neredeyse bir avuç su bulunuyor.

Meke Gölü ve çevresinin turizme kazandırılmasını istediklerini belirten Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka şöyle konuştu:

 

''Meke Gölü’nün suyunun yeniden kazandırılması, yeraltı su seviyesinin yeniden gözden geçirilmesi, yeraltı sulamalarıyla ilgili yeniden değerlendirilme yapılmasını gündeme getiriyor. Biz bu bölgeyi turizme kazandırmak istiyoruz. Şuan bile bu gölümüzü gezmeye gelen yüzlerce vatandaşımız var. Ama son zamanlara Ramsar sözleşmesine dahil olan koruma alanı olan bu gölümüzün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından oluşturulacak jeopark çalışmasıyla birlikte yeniden turizme kazandırılmasıyla, turizm ve ekonomiye büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum