Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

EMITT'in turizm sektörünün tüm paydaşlarını kucaklamadığı bir kez daha kanıtlandı!

Bu yıl 25'nci kez düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) 2 yılın ardından kapılarını yine fiyaskoyla açtı.

  • Reklam
EMITT'in turizm sektörünün tüm paydaşlarını kucaklamadığı bir kez daha kanıtlandı!
09 Şubat 2022 - 16:12
Reklam
Türkiye'nin her bir köşesinden gözde tatil rotalarını bir araya getirme hedefiyle başlayan fuarda aradığını bulamayan katılımcılar, gerek katılımcı gerekse ziyaretçi profilinin geçen yıllara oranla çok çok düşük olduğunu ve her geçen yıl profilin daha da düştüğünü bir kez daha dile getirdiler. Büyükçekmece'deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve her geçen yıl katılımcı sayısı azalan fuar bu yıl sadece 3 holl’de ziyaretçilerini karşılarken turizm sektörünün kalbi sadece 7. holl’de attı. 

2018 yılında dünyanın 4. büyük 2019 yılında ise dünyanın en büyük 5. turizm fuarı iddiasında olan ilk gün sadece turizm profesyonellerine açık olan ancak fuar alanında turizmciden çok çantacı diye tabir edilen ve eşantiyon toplamak için gelenlerin göründüğü ve 4 gün sürmesi beklenen fuarın ikinci gününden sonra oldukça sönük geçmesi bekleniyor. Türkiye turizminin çatı örgütleri arasında yer alan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın açılış fotoğrafında olmaması ve açılışta konuşmacı olmasına rağmen konuşma yapmaması da sektör profesyonellerinin dikkatinden kaçmadı. 


Gerek EMITT'in sönüklüğü ve gerekse sektörün fuardan ve katılımcılardan duyduğu rahatsızlığı Cem Polatoğlu ''Bakan TÜRSAB standını pas geçti ama…Bi sor niye?'' başlıklı bir yazıyla dile getirdi. İşte Cem Polatoğlu'nun o yazısı:


''Sektörün eski günlerine döneceğinin sinyallerini veren Turizm Fuarımız EMITT 2022’de, sevincime gölge düşüren olayı sizlerle paylaşmak isterim. TÜRSAB standında çayımı yudumlarken Sn. Bakanımızın standımıza yönlendiğini görünce heyecanlandım. Emitt vesile olacak ve Turizm Bakanımız Sn. Ersoy ile TÜRSAB Başkanımız Sn. Bağlıkaya yıllar sonra ilk defa kamuoyu önünde bir araya gelecek ve aradaki buzlar eriyecek. Biz de pireler gibi ezilmekten kurtulacağız.

Yanılmışım! Boşa heyecanlanmışım. Dondum kaldım. Çünkü Sn. Bakan TÜRSAB standını pas geçti.

Önce yadırgadım, bozuldum, içten içe gönül koydum. Başkan olmasa da Bakan bey bizleri ziyaret edebilirdi. Nitekim başta TURAFED olmak üzere tüm turizm STK’larını tek tek ziyaret etmişler. Peki, biz üvey evlat mıyız? O da bu camianın içinden çıktı, halen TÜRSAB üyesi, hatta çok değil 2 seçim öncesine kadar yönetime bile adaydı. Başkanla küs olabilir. Ama ya bizler, yani meslektaşları? Koştur koştur bir videosunu aradım o “Pas geçişin” Çünkü dönüp bize, standa bakmadı bile sayın Bakan. AMA…

Koştum bakanın arkasından takip eden gruba doğru. Sordum tanıdıklara ve Bakana yakın olanlara. ''Beyler, siz neden uyarmadınız Sayın Bakanı standa girsin diye?'' Dediler; ''Cem, Bakan Bey STK standlarını dolaşırken, tüm başkanlar onu kendi yönetim kurullarıyla standlarının kapısında karşıladılar. Bağlıkaya ise Bakan gelirken dışarıda değil, Türsab standındaydı. Bakanı karşılamayı bırak, geldiğini duyunca içeri odaya kaçtı. Dışarı çıkmadı. Bu durumda ne yapması bekleniyor ki Bakanın?''

Üzüldüm. Yorum kamuoyunun. Emitt fuarında 2. Polemik konusu ise; Bakan açılışta yaptığı konuşmada 'Turizm Çatı Kanunu konusuna değinirken 1618 sayılı kanunun günün şartlarına uygun olmadığını, iyi bir revizyona gidilmesi gerektiğini ifade etti. İyiye yorumlayanlar revizyonu olumlu değerlendirip alkışlarken kötüye yorumlayanlar Bu yasa TÜRSAB’ın sonunu hazırlar dediler… Emitt açılışında konuşmacıların listesinde TÜRSAB Başkanımız Firuz Bağlıkaya’da  vardıaAncak konuşma gerçekleşmedi.

Sıcağı sıcağına, eğer TÜRSAB Başkanın adını aylar önce konuşmacılar arasında yazıp buna rağmen konuşturmadılarsa bu bir itibar suikastı olabilir diye düşündüm. Ancak yukarıdaki yazımı ilk önce kendi sosyal medyamda paylaşınca, Başkanımız Firuz Bağlıkaya direkt beni cepten aradı ve Bakanın geldiğinden haberim yoktu dedi. Neden açılışta konuşmadınız sorusuna ise; Ben aylar önce açılışta konuşmayacağımı söylemiştim yanıtını verdi. Ancak kafalardaki, kime söyledi, neden danışmanları adını konuşmacı listesinden sildirmedi soruları cevapsız kaldı. Yorumlar da sizlere kaldı…Sevgiyle kalın
Cem Polatoğlu
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum