Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

En ufak krizde personeli gözden çıkaran turizmciler 15 bin TL maaşla çalışacak eleman bulamıyor!

Pandemi döneminde personelini elinde tutamayan turistik tesisler, farklı sektörlere yönelen çalışanları nedeniyle bugünlerde nitelikli iş gücü sıkıntısı çekiyor.

  • Reklam
En ufak krizde personeli gözden çıkaran turizmciler 15 bin TL maaşla çalışacak eleman bulamıyor!
04 Ağustos 2022 - 03:25
Reklam
Pandemide otellerde görev alan yetişmiş önbüro, mutfak ve servis elemanlarının yanı sıra housekeeper alanlarında da ciddi kayıplar yaşandı.

Pandemi nedeniyle otellerde ilk gözden çıkarılan personeller yeni iş kollarında çalışmaya başlayıp geri dönmeyince onların yerini dolduracak yeni elaman bulmak zorunda kalan yöneticiler, işe alım sürecinde personele lojman, yemek, sigorta, yan haklar ve 8 ile 15 bin lira arasında maaş teklif etmesine rağmen çalışanların turizm sektörüne sezonluk gözüyle baktığı için yanaşmadığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski başkanı turizmci Osman Ayık, turizmin 12 aya yayılması noktasında çalışmalar yapılırsa sektör çalışanlarının da kariyer planlayacağı için turizme sıcak bakacağını söyledi.


Pandeminin bugüne kadar turizm sektöründe insana yapılan tüm birikimin kaybolmasına neden olduğunu, sektörün tekrar bu konuda ciddi yatırım yapması gerektiğini ve yasal mevzuatlarda da çalışmalar yapılması gerektiğini kaydeden Osman Ayık şunları söyledi:


''Ara eleman konusunda son derece büyük açık var. Sektör çok sıkıntı içinde. Aşçı yardımcısı, maid, bulaşıkçı, komi, garson hatta bahçıvan bulamazsınız. Sektör olarak çok fazla çalışanımızı kaybettik. Şimdilerde eski çalışanlarımızı sektöre nasıl yeniden kazandırabiliriz bunu düşünüyoruz. Belek'te 6, 8, 10 bin liralara çalışacak personel bulunamıyor. Çok ilginç bir dönemden geçiyoruz. İvme çok iyi. Avrupalı turistin Türkiye'ye dönüşü çok iyi oldu. Pandemiyle birlikte ulaşım ve konaklama sektöründe insan kaynağı kaybı yaşandı. Bunların tekrar sektöre dönüşü gibi bir beklentimiz yok. Operasyonel departmanlarda çok sıkıntımız var. Mutfakta 180, serviste 200, housekeepingte 200 kişiyle çalışıyorsunuz. Bu departmanlarda çok ihtiyaç var. Bugün zincir otellerin genel müdürlerinin çoğu işin mutfağından, sektörün en altından yetişerek o noktalara geldi.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum