Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Fırsatçılar devrede! Parayı ver, test yaptırmadan negatif PCR sonucunu al

Yurt dışından Türkiye'ye gelen ve PCR testi bulunan yolcular, havalimanlarında örnekleme (sampling) temelinde yeniden teste tabi tutulmaya başlanırken tersi bir durumda yaşanan iddialar ise vahim.

  • Reklam
Fırsatçılar devrede! Parayı ver, test yaptırmadan negatif PCR sonucunu al
27 Ağustos 2021 - 12:34
Reklam
Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde seyahatlerde sahte PCR testine karşı yeni tedbirler almasına rağmen İstanbul'da daha çok mahalle aralarında bulunan özel hastaneler ve şebeke oluşturan bazı sağlıkçılar ülkemize gelen turistlerle temas kurmadan aracılar vasıtasıyla PCR sürüntü testi yapmadan negatif raporu hazırlıyor.

Google arama motoruna PCR testi yaptırma yazdığınızda binlerce numara önünüze çıkıyor. O numaralardan rastgele birini arayıp telefondaki kişiye korona ile ilgili bazı belirtilerinizin olduğunu ve iki gün sonra ülkenize döneceğinizi söyleyip yardım istediğinizde telefonu açan ve hemşire olduğu söyleyen kişi önce bazı sorularla sizden yeterince emin oluyor ardından bilgilerinizi isteyip bu konuda yardımcı olacağını söylüyor.


Mağduriyet yaşamamanızı isteyen, otel bilgilerini isteyip uygun olduğunuz anda negatif testinizi otelin önüne getireceğini söyleyen kişiler fiyat konusunda koronavirüs belirtilerinizin olduğunu ifade ettiğiniz için negatif testini 1.000 TL'ye yaptıklarını söylüyor.


Başka bir firmayı arayıp koronavirüs belirtilerinden bahsetmeyerek ülkelerine dönecek bir turist kafilesi için PCR testinin gerekli olduğunu, onların rehberi olduğunuzu ve sadece test istediğinizde ''Siz hiç merak etmeyin. Kafiledeki isimlerle doyasıya gezin akşam otele döndüğünüzde bir konum atmanız yeterli. Ben istediğiniz yere gelirim. Yarım saatte belgeleri hazırlarız.'' cevabını alıyorsunuz. Sürüntü testi olmadan nasıl olacağını sorduğunuzda ise ''Orasını bana bırakın siz kişi başı 300 TL hazırlayın, gerisini düşünmeyin.'' cevabını alıyorsunuz.


Sahte PCR testleri ihtimaline karşı laboratuvarlara kit-test denetimlerinin yapılması gerektiğini belirten uzmanlar satın alınan kit ile test sayısının karşılaştırılması ve örnekleme yoluyla testlerin kontrol edilmesinin çözüm olacağını belirtiyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum