Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Gelir ve kapasitesi aynı kalan otelciler ek sertifika ve denetim giderlerine isyan etti!

Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında turizm işletme belgesi alamayan işletmelerin faaliyetlerine son verilecek.

  • Reklam
Gelir ve kapasitesi aynı kalan otelciler ek sertifika ve denetim giderlerine isyan etti!
18 Ağustos 2021 - 07:48
Reklam
300’e yakın işletmeyi yakından ilgilendiren düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan İzmir Otel Pansiyon ve İşçileri Odası Başkanı Mehmet Gönen, değişikliğin işletmelere ağır yük getirdiğini söyledi.

Değişikle Turizm işletmesi belgesi alamayan işletmelerin faaliyetlerine son verileceğini belirten ve konaklama tesislerinin sertifika alabilmeleri için en düşük maliyet hesaplandığında yaklaşık 20 bin TL maliyet yükü oluştuğuna dikkat çeken Gönen pandemi nedeniyle zaten zor durumda olan otellerin bu maliyeti karşılayabilecek durumda olmadığını söyledi.


Türkiye'de ve İzmir'de otellerin önemli bir kısmının belediye belgeli ve aile işletmesi olan otellerden oluştuğunu, İzmir şehir içerisindeki esnaf otellerinde fiyatların oldukça düşük olduğunu ve yeni maliyetler eklenmesine rağmen kapasite ve kazancın aynı kalacağına dikkat çeken Gönen şunları söyledi:


''Belgelendirme ücretleri otelcilere büyük yük oluşturuyor. Denetimler ve belgelendirmeler ücretsiz olmalıydı. Sadece başvuru ücreti 2 bin 500 TL, plaket ücreti 5 bin TL ve bunların dışında ek danışmanlık ücretleri de var. Turizm bakanlığının belirlediği, belli kriterlerdeki danışmanlık firmalarıyla çalışmak zorundayız ve ücretleri çok yüksek. Pandemiden sonra yeni yeni toparlanan turizm sektörüne daha fazla teşvik verilmeliydi. Sektörümüz, üst üste gelen maliyet yüklerinin altından kalkamaz hale gelebilir. Belediye belgeli otelciler sertifikasyon ücretleri ile kepenk kapatmaya gidecek. Teşvik yok ama maliyet yükü artıyor. Esnaf ya borç veya kredi alacak ya da kapatıp gidecek. Destek beklerken, zorluklarla karşılaştık. Biz bu belgelere karşı değiliz ama ücretsiz olması gerekiyordu.''


İzmir’deki işletmelerin ücretsiz olarak aldığı Turuncu Çember Sertifikası kriterlerinin bakanlık tarafından belirlenmiş olmasına rağmen, şu anda 600 TL ücretli ve kriterleri Turuncu Çember Sertifikası ile aynı olan Güvenli Turizm Sertifikası istendiğini ifade eden Gönen sertifikanın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kabul görmediğini kendilerinin ücretini ödeyerek denetlemek istediklerini, denetimlere karşı olmadıklarını ancak ücretsiz olması gerektiğini söyledi.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum