Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Güvenli Turizm Sertifika Programı Turizm Teşvik Kanunu'na giriyor

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda geçen ay kabul edilen teklifin, TBMM Genel Kurulu'ndan geçerek kanunlaşması planlanıyor.

  • Reklam
Güvenli Turizm Sertifika Programı Turizm Teşvik Kanunu'na giriyor
13 Mayıs 2021 - 08:58
Reklam
Turizmde güvenli ve sağlıklı tatil imajı veren program, sürekli uygulanması için Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne dahil edildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, turizm tesislerinde koronavirüse karşı alınan tedbirleri içeren Güvenli Turizm Sertifika Programı'nın, TBMM gündeminde olan Turizmi Teşvik Kanunu kapsamındaki değişiklikle sürekliliğinin sağlanacağını söyledi.


Güvenli Turizm Sertifika Programı'nın Türk turizminin geleceği açısından önemli bir adım olduğunu söyleyen ve Covid-19 başta olmak üzere sağlık hususundaki tüm tedbirleri içeren programın temel amacının yerli ve yabancı turistlerin, güvenli ve keyifli şekilde tatillerini yapmalarını sağlamak olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan programın turizm tesislerine hijyen odaklı 152 kriteri uygulamaları yönünde zorunluluk getirdiğini belirtti.


Havalimanlarından otellere, seyahat acentalarına kadar tüm turizm işletmelerinde uygulanan programın dünya genelinde de kabul gördüğünü,bu yıl geçen yıla göre daha fazla tesisin sertifika programına dahil olduğunu ve sektörün de programı benimsediğinin altını çizen Alpaslan, şu ana kadar 10 binden fazla tesisin sertifikayı almaya hak kazandığını, sayının artarak devam ettiğini belirtti.


Programın devamlılığını sağlamak için de bir çalışma yaptıklarına değinen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan şunları söyledi:

''TBMM Genel Kurulu'na gelecek Turizmi Teşvik Kanunu'ndaki değişiklikle, sertifika programının sürekli uygulanabilmesine imkan getirilmekte. İnşallah Ramazan Bayramı'ndan sonra Meclis'in açılmasıyla ilk gündem olarak Genel Kurul'da görüşülecektir.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mustafa önen
    1 yıl önce
    6 ay geçici olan turizim sefrikası kanunlaşması saçma yandaşları zengin etme kanunu yıldızlı oteller için olabilir belediye ruhsatlı oteller için gerekli değil sonuçta otellerde devamlı kalan müşteriler var 30. 40 tş kalan müşteriler var bunların odasınımı denetliycekler. Kısacası u otel sektörü can çekişiyor denetlensiin ancak parayla olmasın