Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye turizmde alternatif pazarlar için dijital tanıtım savaşı başlatmalı!

Türkiye’ye en çok turist gönderen Rusya ile üçüncü sırasındaki Ukrayna arasındaki savaş Türk turizmini derinden etkileyecek.

  • Reklam
Türkiye turizmde alternatif pazarlar için dijital tanıtım savaşı başlatmalı!
08 Mart 2022 - 14:39
Reklam
Alternatif pazar arayışlarını sürdüren milyonlarca Rus ve Ukraynalı turiste ev sahipliği yapan Türk turizm şirketleri, savaşın uzaması halinde Nisan’da başlayacak sezonu kaçırma endişesine kapıldı.

Salgın nedeniyle 2020 yılını büyük ekonomik kayıplarla geçiren sektör tüm umudunu 2021’e bağlarken geçen yıl 24.4 milyar dolara ulaşan gelir ve 29.3 milyon ziyaretçi 2022 için yeni yatırımlar ve planları devreye aldı. Buna karşın Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekatı ile başlayan ve Ukrayna’nın direnişi ile savaşa dönüşen ortamda turizm sektörü yeni pazarların arayışına girdi.


Turizm şirketlerinin dijital marketing projelerini tasarlayıp hayata geçiren uzmanlar Turizm Haber Merkezi'ne yaptıkları açıklamada daha önceki yıllarda da denenen ve başarılı sonuçlar veren Arkadaşını Getir kampanyası üzerine hızlı, etkili ve sonuç almaya dönük dijital kampanyalar düzenlenmesi gerektiğini belirterek şu önerilerde bulundular:


''Rusya ve Ukrayna pazarı Türkiye’nin önemli yatırım yaptığı alanların başında geliyor fakat savaş her şeyi değiştiriyor. Bu ortamda yapılması gereken alternatif pazarlara hızlı bir şekilde yöneliş olmalıdır. Geçen yıl başta İngiliz turistler olmak üzere Avrupa genelinde Türkiye ziyaretlerinde salgın kaynaklı kimi endişeler ve kısıtlamalar nedeniyle düşüşler yaşandı. Buna karşın Avrupalı turistin tatil listesinde Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Bugün Türk turizm şirketleri Avrupa’da yaygın kullanılan Instagram, TikTok, Facebook ve LinkedIn üzerinden yapacakları Arkadaşını Getir kampanyaları ile Rusya ve Ukrayna’dan olumsuz senaryo ile gelmemesi muhtemel turist açığını kapatabilir.''


Savaş ortamlarından coğrafi olarak etkilenen insanların rahatlamaya, huzura ve sakinliğe ihtiyacı olduğu temalarını vurgulayacak dijital kampanyaların hayli önemli olduğunu belirten uzmanlar Avrupa genelinde Türkiye otellerindeki hizmet kalitesi, sahillerin ve denizin kalitesinin bilindiğine dikkat çekerek şöyle devam etti:

''Bu bilgilere vurgu yapacak, otellerin, turizm tesislerinin niteliklerini anlatacak ve Türkiye’de tatil yapmanın Euro ve Sterlin karşısında Türk Lirası’nın rekabetçi kur pozisyonu nedeniyle daha avantajlı olduğunu vurgulayacak Arkadaşını Getir kampanyaları hayli etkili olacaktır. Avrupa’da yaşayan 5 milyon Türk de bu kampanyaya destek verirse, büyük bir başarı elde edilir. Avrupa için Romanya, Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Hollanda, Belçika, İsviçre, Ortadoğu için İsrail, Katar, Kuveyt, Lübnan, BAE, İran ve Kuzey Irak, BDT için Kazakistan, Türkmenistan, Moldova, Azerbaycan’da hızlı, etkin ve sonuç almaya dönük Influencer marketing çalışmaları yapılmalı. Türkiye bu noktalarda hedef kitleyi belirleyip isteklerinin karşılanacağını anlatan ekonomik avantaj yaratacağı vurgusu yapılan yeniden gelmek isteyeceklerinin altı çizilen kampanyalara imza atarsa,  2022 yılında sadece Rusya ve Ukrayna pazarından yaşanması muhtemel kaybı telafi etmez, turizm hedeflerini de yukarı yönlü revize etme fırsatı yakalar.''

Bu tür kriz durumlarından çıkmanın en etkili yolunun sosyal medya ve dijital alanlardaki kampanyalara ağırlık vermek olduğunu belirten uzmanlar 4.5 milyar insanın olduğu sosyal medyada, turisti Türkiye’ye yönlendirecek bir Influencer ordusunun hazır beklediğini ve Türkiye'nin de ülke olarak turizm konusunda tanıtım savaşı başlatması gerektiğine vurgu yaptılar.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum